Były prezes Radia Nowy Świat: rezygnację sugerował mi Sosnowski, Jethon przeniosła najgorsze wzorce z Trójki

Były prezes Radia Nowy Świat Piotr Jedliński stwierdził, że jego rezygnacja została wymuszona przez inne osoby z kierownictwa tej rozgłośni. Zacytował fragment maila od Jerzego Sosnowskiego, sugerujący mu odejście, a Magdzie Jethon zarzucił kłamstwo. – Przeniosła najgorsze wzorce Trójki, ufna w swą umiejętność mataczenia – ocenił Jedliński.

W czwartek w „Gazecie Wyborczej” ukazał się tekst Wojciecha Czuchnowskiego „Po dymisji w Radiu Nowy Świat ziobryści udają obrońców wolności słowa”. Dziennikarz pisze o sytuacji w rozgłośni po odejściu Piotra Jedlińskiego, przytacza rozmowy z Jedlińskim i Magdą Jethon.

– Nie życzę sobie, aby PiS używał mnie jako karty w swojej grze. Jest mi z tym bardzo źle. To jest ostatnia rzecz, jakiej bym chciał. Nie jestem z nimi i nie będę – mówi były już prezes spółki Ratujmy Trójkę, do której należy rozgłośnia.- Jedliński nie był zmuszany do dymisji. Przeciwnie, gdy podjął taką decyzję, prosiliśmy, żeby tego nie robił, ale on nie chciał ustąpić. Prosiłam go o to osobiście, wiem, że robili to jeszcze inni. Sprawa nadal jest otwarta – zapewnia Magda Jethon.

Na te słowa zareagował Piotr Jedliński, publikując w czwartek rano wpis na Facebooku. – Dosyć. Ta wypowiedź, to bezczelne kłamstwo, mające najwyraźniej zdjąć jakąkolwiek odpowiedzialność z osób, które wymusiły na mnie dymisję – stwierdził.

Zacytował też fragment maila, który dostał w niedzielę od Jerzego Sosnowskiego – udziałowca, członka kierownictwa radia. -Ale dla wizerunku RNŚ, dla ucięcia wątpliwości patronów i dla zamknięcia ust nieżyczliwym krytykom byłoby wg mnie optymalne, żebyś, Piotrze, nie obrażając się na nas, tylko rozumiejąc delikatną sytuację całego przedsięwzięcia, podał się do dymisji… – napisał Sosnowski.

Jedliński ocenił też obecną sytuację w Radiu Nowy Świat, pisząc, że z medium jakim miało być – niezależnym, obiektywnym, prezentującym różnorodny obraz świata i otaczającej rzeczywistości – stało się „skrzywionym ideologicznie medium, którego udziałowcy, zamiast sikać pod wiatr, robią pod siebie”. – Wydawało mi się, że w ciągu dwóch dni, po wichurze emocji, udało się porozumieć. Ustąpiłem z funkcji prezesa, usunąłem się w cień, w imię dobra radia. Zgodziłem się, mimo ogromnych wątpliwości, na dalszą współpracę, pomoc, działanie, byle to nasze dziecko, radio wszystkich słuchaczy, istniało, rozwijało się.

O kierującej rozgłośnią Magdzie Jethon Piotr Jedliński napisał, że przeniosła do nowej stacji „wszystkie najgorsze wzorce Trójki”. – Ufna w swoją umiejętność mataczenia, które do tej pory było tolerowane, wiedząc, jak bardzo mi zależy na Radiu Nowy Świat, była pewna, że nawet widząc tak bezczelne kłamstwo, obciążające mnie w pełni za sytuację, „zamknę pysk” – podsumowuje.

Zaznaczył, że krytyka nie dotyczy wszystkich osób z kierownictwa Radia Nowy Świat. – Bardzo przepraszam wspaniałych ludzi – Patrycję Macjon, Krzysztofa Łuszczewskiego, Annę Krakowską oraz wszystkich pracowników oraz współpracowników za mój wpis. Może być brzemienny w skutkach. Jesteście profesjonalistami w każdym calu, tworzycie wspaniały zespół, naprawę kocham was, jednak są granice upadlania człowieka – zapewnił.

W dzisiejszym wydaniu Gazety Wyborczej ukazał się tekst pana Wojciecha Czuchnowskiego, mówiący o sytuacji w Radiu Nowy…

Opublikowany przez Piotra Jedlińskiego Czwartek, 13 sierpnia 2020

Jedliński zrezygnował w związku ze sprawą Michała Sz.

W niedzielę Radio Nowy Świat zostało ostro skrytykowane, po tym jak Piotr Jedliński uzasadnił, dlaczego stacja określa w rodzaju męskim aresztowanego aktywistę LGBT Michała Sz., identyfikującego się jako osoba niebinarna i posługującego pseudonimem Margot. Relacjonując sprawę wokół aresztowania Michała Sz. niektóre media (m.in. TVN24 i „Gazeta Wyborcza”) posługiwały się przede wszystkim jego pseudonimem „Margot” i pisały o nim w rodzaju żeńskim. Natomiast inne media, m.in. TVP Info, PAP, media prawicowe i Onet w tekście Katarzyny Gałczyńskiej, pisały o mężczyźnie Michale Sz. uważającym się za kobietę.

Ostatecznie Jedliński po wymianie opinii na Facebooku z internautami ustąpił ze stanowiska. Udziałowcy odcięli się od swego byłego prezesa. – Podpisali je: Magda Jethon, Anna Krakowska, Patrycja Macjon, Jan Chojnacki, Krzysztof Łuszczewski, Wojciech Mann i Jerzy Sosnowski. – Zastosowana przez nas forma męskoosobowa („aktywista”) w odniesieniu do Margot była nieintencjonalnym błędem, który w żadnej mierze nie definiuje stanowiska Radia Nowy Świat wobec wspomnianych osób i wydarzeń. Pragniemy podkreślić, że wpis Piotra Jedlińskiego jest jego prywatną opinią. Robimy wszystko, by tworzeniu Radia Nowy Świat przyświecała idea obiektywizmu i neutralności – napisali.

Oceniając zamieszanie wokół rozgłośni, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota i publicysta Marcin Makowski mówili portalowi Wirtualnemedia.pl, że przynosi ono wizerunkowe straty rozgłośni.

Piotr Jedliński jest jednym z założycieli Radia Nowy Świat. Rozgłośnia jest emitowana w internecie od 7 lipca, kilka dni temu poinformowała, że jej aplikację pobrało już 200 tys. osób. Z kolei w Open FM i WP Pilot stacja ma już łącznie prawie milion unikalnych użytkowników. Wpłaty na Nowy Świat osiągnęły już pułap 2,6 mln zł. Projekt wsparło dotychczas ponad 30 tys. użytkowników, którzy deklarują wpłacanie ponad 735 tys. zł miesięcznie.