Naczelna Rada Adwokacka bez zgody rozpowszechniała tekst „DGP”

Naczelna Rada Adwokacka usunęła ze swojej strony internetowej i z profilu na Facebooku materiał „Dziennika Gazety Prawnej” (Infor Biznes). Na jego rozpowszechnianie nie miała zgody redakcji.

W środę na stronie internetowej i facebookowym profilu Naczelnej Rady Adwokackiej  pojawił się skan stron „DGP”. W tej formie udostępniono cały wywiad z Maciejem Gutowskim, profesorem nauk prawnych, adwokatem i dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu, który dotyczył organizacji wyborów władz adwokatury w czasie epidemii. Rozmowa została opublikowana w wersji drukowanej dziennika i w   płatnej części serwisu Gazetaprawna.pl.

„Poszanowanie pracy dziennikarzy, wersja adwokacka. Cały tekst, za który czytelnicy »Dziennika Gazety Prawnej« płacą, Naczelna Rada Adwokacka umieściła na swoim profilu FB. Na dodatek wycięto z zeskanowanej strony autopromocję Inforu, żeby przypadkiem wydawca się nie rozpanoszył” – skomentował na Twitterze Patryk Słowik, dziennikarz „DGP”. W gazecie obok wywiadu wydawca promował dodatki dla seniorów, co ze skanu publikowanego przez NRA usunięto.

Poszanowanie pracy dziennikarzy, wersja adwokacka.
Cały tekst, za który czytelnicy @DGPrawna płacą, Naczelna Rada Adwokacka umieściła na swoim profilu FB. Na dodatek wycięto z zeskanowanej strony autopromocję Inforu, żeby przypadkiem wydawca się nie rozpanoszył. pic.twitter.com/fad3EO2k2K

— Patryk Słowik (@PatrykSlowik) August 6, 2020

– Zawsze w takim przypadku interweniujemy. To naruszenie praw autorskich. Nie są one, niestety, zbyt szanowane, a powinny. W przypadku NRA interwencja odniosła, jak się zresztą spodziewaliśmy, pozytywny i błyskawiczny skutek. Przeprosiny i wyjaśnienia już otrzymaliśmy – mówi „Presserwisowi” Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny „DGP”. W piątek tuż przed godz. 13 skan wywiadu zniknął ze stron NRA, zastąpiono go linkiem do serwisu Gazetaprawna.pl.

„Przepraszam za publikację całego wywiadu, w przyszłości będziemy pilnować, by uzyskać wcześniej zgodę Redakcji. Wywiad został opublikowany dzień po wydaniu gazetowym na prośbę osoby udzielającej wywiadu, co oczywiście nie zwalnia z konieczności uzyskania takiej zgody” – przeprasza Izabela Matjasik z biura prasowego NRA.

Jak wynika z badania Gemius/PBI, w czerwcu serwis Gazetaprawna.pl odwiedziło 3,46 mln użytkowników (wzrost o 52,95 proc. w stosunku do czerwca 2019 roku). W czerwcu, według badania ZKDP, średnia sprzedaż ogółem „Dziennika Gazety Prawnej” wyniosła 31 286 egz. (spadek o 3,34 proc. względem czerwca 2019 roku).