Monitoring Towarzystwa Dziennikarskiego wykazał, że „Wiadomości” nie spełniły wymogów ustawy o radiofonii i telewizji nakazujących, by programy telewizji publicznej charakteryzowały się „pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością”, i nie przestrzegały zasad etyki dziennikarskiej w TVP.
„»Wiadomości« prowadziły agitację wyborczą na rzecz kandydata PiS w wyborach i przeciwko najsilniejszemu kandydatowi opozycji, co jest sprzeczne z Kodeksem Wyborczym i podważa konstytucyjną zasadę równości wyborów prezydenckich” – stwierdziło Towarzystwo Dziennikarskie.
Według Towarzystwa Polsat i TVN przedstawiały kampanię wyborczą nie tak stronniczo jak TVP. „TVN był krytyczny wobec władzy, ale nie forsował kandydatów opozycji i bywał także krytyczny wobec nich. Polsat – z sympatią i dostrzegalnym wsparciem dla kandydata władzy, ale przestrzegając profesjonalnych zasad dziennikarstwa” – czytamy we wnioskach z monitoringu.
Przez 12 dni monitoringu przed drugą turą wyborów 100 ze 128 tematów „Wiadomości”, czyli 78 proc. miało związek z wyborami i zajęły one 87 proc. czasu programu. Najwięcej, bo w 97 proc. tematami wyborczymi „Wiadomości” były wypełnione 10 lipca, w piątek przed ciszą wyborczą.
To wydanie „Wiadomości” trwało 42 minuty. Rozmówczynią Danuty Holeckiej była Beata Szydło, europosłanka i szefowa sztabu Andrzeja Dudy. Prezydent Andrzej Duda był „Gościem Wiadomości” poprzedniego dnia, 9 lipca. Dziennik trwał wtedy ponad 50 minut, a rozmowa Michała Adamczyka – ponad 13.
W „Faktach” tematów wyborczych było 62 proc. (61 z 98) i zajęły one 70 proc. ich czasu. 29 czerwca i 10 lipca informacjom wyborczym „Fakty” były poświęcone w całości.
W „Wydarzeniach” Polsatu co prawda na 140 tematów z wyborami związany był 58, ale zajęły one 51 proc. czasu.
W „Wiadomościach” 90 ze 128 tematów związanych z wyborami (70 proc.) zajmowały się kandydatami. Połowa z nich (45) dotyczyła przede wszystkim Andrzeja Dudy, a druga połowa – Rafała Trzaskowskiego, choć – jak zwraca uwagę Towarzystwo Dziennikarskie – regułą było mieszanie informacji o obu kandydatach w jednym temacie. Andrzej Duda nie miał ani jednego przedstawienia negatywnego, natomiast wszystkie przedstawienia Rafała Trzaskowskiego były negatywne.
„Przed drugą turą w czwartek 2 lipca przez ponad 6 minut Marcin Tulicki zohydzał Rafała Trzaskowskiego, Bronisława Komorowskiego i Platformę Obywatelską; jedynym newsem w tym materiale była informacja o rozmowie prezydenckiego kandydata z byłym prezydentem USA, demokratą Barackiem Obamą” – wskazało Towarzystwo Dziennikarskie.
W „Wydarzeniach” na 58 materiałów związanych z wyborami 36 dało się w większości przyporządkować któremuś z kandydatów. Dla Andrzeja Dudy było 13 pozytywnych i 4 neutralne. Przed pierwszą turą był jeden materiał negatywny i 26 pozytywnych. Rafał Trzaskowski miał w „Wydarzeniach” więcej materiałów pozytywnych niż negatywnych (8 do 5) oraz 6 neutralnych. Przed pierwszą turą rozkład był podobny (5 pozytywnych, 4 negatywne, 4 neutralne).
W „Faktach” na 26 materiałów wyborczych związanych z kandydatem Andrzejem Dudą zdecydowana większość (20) była wobec niego krytyczna, 5 neutralnych i jeden pozytywny. Przed pierwszą turą 14 materiałów było krytycznych, 8 neutralnych i 3 pozytywne.
Z kolei Rafał Trzaskowski miał 14 materiałów pozytywnych, 2 neutralne i brak negatywnych. Natomiast przed pierwszą turą Trzaskowski w „Faktach” miał 4 materiały pozytywne, 2 neutralne i 2 negatywne.
„Widać wyraźnie, że w drugiej turze Rafał Trzaskowski był oceniany w »Faktach« lepiej niż Andrzej Duda, ale mniej pokazywany od prezydenta. Jednak takiej dychotomii, jak w »Wiadomościach«, o biało-czarnym obrazie obu kandydatów, nie było mowy” – zaznacza Towarzystwo Dziennikarskie. Według towarzystwa „Fakty” były krytyczne wobec władzy i kandydującego prezydenta, ale nie bezkrytyczne wobec opozycji, choć przed drugą turą wspierały Rafała Trzaskowskiego.
W Polsacie przeważały pozytywne materiały o prezydencie (w obu turach 39 pozytywnych, 4 neutralne, 4 negatywne – tylko przed pierwszą turą). O jego głównym konkurencie było 13 materiałów pozytywnych, 9 negatywnych i 10 neutralnych.