8-stronicowa „Gazeta Przed-Wyborcza” zawiera wyłącznie artykuły w krytycznym tonie opisującym kadencję prezydenta Andrzeja Dudy. – Nie było w historii III RP prezydenta, który w tak zawrotnym tempie doprowadził do demontażu demokratycznego państwa prawa, sądów i trybunałów – oceniono w zapowiedzi wydania.
– Rozliczamy afery, niespełnione obietnice, styl w jakim sprawuje swój urząd oraz wszystko, o czym Andrzej Duda chciałby zapomnieć. Miał być strażnikiem Konstytucji, stał się jej wielokrotnym gwałcicielem. Miał być politykiem „niezłomnym”, jest bezwolnym sługą prezesa partii i notariuszem rządu. Miał łączyć Polaków, ale dzieli ich i na siebie napuszcza. Miał uosabiać powagę państwa, ale jego zachowania nie licują z powagą urzędu. Zażenowanie w jakie potrafi wprawić obywateli przekracza stany alarmowe. Nie szanuje go nawet jego własne środowisko – wyliczono.
– Mieszkańcy 150 małych miast i miejscowości powinni poznać prawdę o „niezłomnym” PAD. Od jutra rozdajemy MILION egzemplarzy „Gazety Przed-Wyborczej”. A w niej wszystko, o czym on chciałby zapomnieć, a obywatele przed głosowaniem powinni pamiętać. #wyPAD2020 – stwierdził w sobotę wieczorem na Twitterze Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktor naczelnego „Gazety Wyborczej” (PAD to twitterowy skrót oznaczający prezydenta Andrzeja Dudę).
Mieszkańcy 150 małych miast i miejscowości powinni poznać prawdę o „niezłomnym” PAD. Od jutra rozdajemy MILION egzemplarzy „Gazety Przed-Wyborczej”. A w niej wszystko, o czym on chciałby zapomnieć, a obywatele przed głosowaniem powinni pamiętać. #wyPAD2020 https://t.co/CsOQePDVoI
— Jarosław Kurski (@JaroslawKurski) July 4, 2020
W najbliższą środę w „Gazecie Wyborczej” pojawi się 16-stronicowa „Księga prezydencka. Pięć lat Andrzeja Dudy”.
– Podsumowaliśmy 5-letnią kadencję Andrzeja Dudy i punktujemy dotychczasową działalność prezydenta m.in. w sprawie sądownictwa, polityki zagranicznej, służby zdrowia. Rozliczamy z wyborczych obietnic. Przypominamy o łamaniu Konstytucji i unijnego prawa w interesie rządzącej partii – zapowiedziano.
W ostatnich latach w „Gazecie Wyborczej” ukazało się wiele podobnych dodatków w ramach cyklu „Czarna księga”. Opisywano w nich negatywne zjawiska w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy.
Z kolei w poniedziałek w „Gazecie Wyborczej” ma zostać zamieszczony portret Rafała Trzaskowskiego, konkurenta Andrzeja Dudy w drugiej turze wyborów prezydenckich, wykonany przez znanego malarza Wilhelma Sasnala.
– Ktoś zniszczył mural Wilhelma Sasnala na katowickim Dębie. W poniedziałek w „Wyborczej” niespodzianka – artysta pozwolił nam wydrukować plakat muralu. Dostaniecie go z gazetą. I teraz każdy będzie mógł mieć własnego Sasnala na swojej ścianie:) – zapowiedział na Twitterze Przemysław Jedlecki, dziennikarz „Gazety Wyborczej” i wydawca katowickiego działu jej portalu internetowego.
Ktoś zniszczył mural Wilhelma Sasnala na katowickim Dębie. W poniedziałek w „Wyborczej” niespodzianka – artysta pozwolił nam wydrukować plakat muralu. Dostaniecie go z gazetą. I teraz każdy będzie mógł mieć własnego Sasnala na swojej ścianie:) pic.twitter.com/2Krf2p0I0U
— Przemysław Jedlecki (@PJedlecki) July 3, 2020
W niedzielę Jarosław Kurski zapowiedział, że plakat zostanie dołączony do całego nakładu „Gazety Wyborczej” w poniedziałek. – Bronimy wolności wypowiedzi artystycznej. Zniszczyli mural wykonany wg projektu wybitnego artysty Wilhelma Sasnala. Nasza odpowiedź – plakat w całym poniedziałkowym nakładzie @gazeta_wyborcza – stwierdził Kurski.
Na początku czerwca „Gazeta Wyborcza” opublikowała na stronie internetowej i w swoim wydaniu drukowanym formularz do zbierania podpisów poparcia dla kandydata na prezydenta, kiedy te podpisy zbierał jedynie Rafał Trzaskowski. – Jesteśmy wściekli na podłe sztuczki władzy – napisał Jarosław Kurski.
Bronimy wolności wypowiedzi artystycznej. Zniszczyli mural wykonany wg projektu wybitnego artysty Wilhelma Sasnala. Nasza odpowiedź – plakat w całym poniedziałkowym nakładzie @gazeta_wyborcza. Ale ściągnąć możesz go już dziś. https://t.co/y15HF81z5j
— Jarosław Kurski (@JaroslawKurski) July 5, 2020
Według danych ZKDP w kwietniu br. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Wyborczej” wynosiła 66 774 egz., o 22,3 proc. mniej niż rok wcześniej. W drugiej połowie kwietnia Agora podała, że z cyfrowej subskrypcji „GW” korzystało 240 tys. użytkowników, o 22 tys. więcej niż miesiąc przedtem.
W pierwszym kwartale br. przychody ze sprzedaży „Gazety Wyborczej” wzrosły rok do roku o 3,7 proc. do 25,3 mln zł, a ze sprzedaży reklam w niej zmalały o 18,2 proc. do 12,1 mln zł.
Na koniec marca br. stałe zatrudnienie w grupie kapitałowej Agora wynosiło 2 442 etaty, o 53 mniej niż kwartał wcześniej. W maju i kwietniu dalej zmalało, w związku z odejściem 26 pracowników Goldenline i zwolnieniami w pionie prasowym.