W ubiegłym tygodniu twórcy radia Nowy Świat ogłaszali, że zapowiadana data startu – 26 czerwca – ulegnie zmianie z powodu zakażenia koronawirusem jednego ze współpracowników. Ostatecznie rozgłośnia wystartuje w piątek, 10 lipca br.
W ramówce pojawią się audycje muzyczne, jak i publicystyczne. W rozmowie z nami redaktor naczelna stacji podkreślała, że w radiu nie będą pojawiać się politycy, a na bieżące tematy będą się wypowiadać jedynie eksperci.
Z ramówki udostępnionej przez jednego z twórców stacji wynika, że nie zabraknie także autorskich audycji muzycznych (od 14.00 do 16.00). Na antenie pojawią się wtedy Krzysztof Grabowski z programem „Muzyka bardzo poważna”, Wojciech Mann z „Mała kawa” (jego syn i manager poinformował nas, że prawdopodobnie Mann będzie mieć trzy programy w ramówce), Jan Chojnacki z „Dzieci bluesa” oraz Zbigniew Zamachowski z „Zamach na dzisiejszą muzę” (zapowiadał już wcześniej, że będzie opowiadał o filmie i świecie kultury).
Popołudniowe pasmo w Nowym Świecie – od 16.00 do 19.00 poprowadzi Michał Porycki, a wydawcą będzie Ksenia Maćczak.
Radio bez polityków
Swoje muzyczne audycje autorskie w wieczornym paśmie (19.00 – 21.00) będą mieć również: Jan Chojnacki (z programem „Rumień zdumień”); znani z Trójki Wojciech Waglewski i jego syn Bartosz ‚Fisz’ Waglewski z audycją „Wagle”; Kuba Badach z „Badafonia” oraz Marek Napiórkowski z „Napiór w eterze”. W wieczornym programie między 21.00 a 22.00 „Punkt widzenia” pojawi się wymiennie: Jerzy Sosnowski, Katarzyna Kasia i prawdopodobnie Marek Zając.
W rozmowie z nami Jerzy Sosnowski zdradza, że w „Punkcie widzenia” nie będzie żadnych polityków, a jedynie eksperci. Pierwszy program będzie 13 lipca, tematem będą złe emocje. W studiu pojawi się ksiądz Andrzej Luter oraz psychoterapeutka Małgorzata Liszyk-Kozłowska. W wakacje Sosnowski będzie prowadzić program dwa razy w tygodniu, a wraz z wejściem jesiennej ramówki – raz w tygodniu. W soboty o godzinie 15.00 do 16.00 pojawi się także z audycją o tematyce historycznej „100-lecie dziwów”. W każdym odcinku mowa będzie o wydarzeniu z XX wieku oraz nadawana będzie muzyka, która była obecna w tamtym czasie w radiu lub była powszechnie znana. Pierwszym gościem będzie dziennikarz sportowy i komentator Stefan Szczepłek.
Swoje audycje będą mieć też finaliści przesłuchań w ramach poszukiwania „młodych talentów” w Radiu Nowy Świat: Karol Berger, Maciej Jankowski, Krzysztof Sacha, Mateusz Andruszkiewicz.
W stacji znajdą swoje miejsce także: Jakub Jędras, Marcin Kydryński, Michał Nogaś (będzie miał swoją audycję o książkach) oraz Beata Grabarczyk. Dziennikarka przekazała nam, że będzie prowadziła w poniedziałki i środy „Nowy Świt”, czyli poranne pasmo od godziny 6.00. Natomiast w soboty będzie można usłyszeć ją o 12.00 w „Deliberacji” – w podsumowaniu tygodnia, formuła zakłada omówienie najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wspólnie z gośćmi. Z kolei Tomasza Ławnickiego będzie można usłyszeć w serwisach informacyjnych, podobnie jak Agnieszkę Drozd. Poranki o bieżących tematach politycznych będzie prowadzić także Klaudiusz Slezak (niedawno odszedł z Polsat News).
Michalik o emocjach
Eliza Michalik pierwszą audycję będzie mieć w niedzielę 12 lipca o 17.00. W programie „W głębi duszy” będzie rozmawiać na tematy emocji i psychologii. Zaprosi twórców ze świata kultury, nauki czy mediów. Poprowadzi także drugi format – na bieżące tematy polityki będzie rozmawiać z ekspertami, jak powiedziała nam dziennikarka audycja pojawi się prawdopodobnie raz w tygodniu w porannym paśmie.
Swój program będzie mieć również Tomasz Raczek – „Raczek Movie” o tematyce filmowej. Na antenie będzie obecny od 12 lipca w każdą niedzielę o godzinie 13.00.
Radio „Nowy Świat” utworzyła spółka Ratujmy Trójkę – prezesem zarządu jest Piotr Jedliński, a członkami Anna Krakowska i Krzysztof Łuszczewski. Wspólnikami są: Jan Chojnacki, Magdalena Jethon, Anna Krakowska, Jerzy Sosnowski, Krzysztof Łuszczewski, Patrycja Macjon, Piotr Jedliński i Wojciech Mann.
Finansowanie radia „Nowy Świat” ma opierać się wyłącznie o crowdfunding. Reklamy mają być brane pod uwagę jedynie wtedy, kiedy wpłaty od patronów nie będą utrzymywać się na wystarczającym poziomie, pozwalającym sfinansować projekt w całości. Potrzebna kwota to 250 tys. złotych miesięcznie. Do tej pory udało się zebrać ponad 1,8 mln złotych. Zadeklarowana kwota wsparcia to 650 tys. zł miesięcznie, w sumie inicjatywę wsparło prawie 25 tys. patronów.
W 2019 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,2 proc., a tygodniowy – 91,2 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 269 minut. Najchętniej słuchaną stacją niezmiennie było RMF FM, a sieć Eska wyprzedziła Jedynkę.