Od kwietnia 2018 roku trwają prace nad jednoźródłowym badaniem mediów, które ma skupiać się na jednoczesnym pomiarze korzystania z telewizji, internetu oraz radia. Do tej pory wybrano już partnerów w realizacji rekrutacji do badania – firmę Difference, a za technologię będzie odpowiadać Gemius.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem, jaki po raz pierwszy zaprezentowano podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, mikropanel badawczy, który liczy 500 mierników, ma zostać powiększony do minimum 1 tys. – urządzeń (oraz panelistów).
W drugiej fazie projektu – który jest planowany na trzeci kwartał 2020 roku – ma nastąpić budowa prototypu panelu opartego o ok. 5 tys. urządzeń pomiarowych. Ma on służyć m.in. do testów badania założycielskiego, być polem do eksperymentów badawczych i testów, które będą się odbywać również w oparciu o uwagi przedstawicieli mediów oraz reklamodawców. Na bazie prototypu i we współpracy z rynkiem miałby powstać docelowy panel badawczy.
Michał Wigurski, szef programu Telemetria Polska pytany przez portal Wirtualnemedia.pl czy w związku z pandemią koronawirusa prace ulegną opóźnieniu i harmonogram może być zmieniony odpowiada, że „wszystko odbywa się zgodnie z harmonogramem”. – Pracujemy zdalnie i na razie to się bardzo sprawdza – stwierdza.
We wtorek pisaliśmy o tym, że przedstawiciele rynku reklamy i mediów chcą zaproponować Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji własny model współpracy. Wedle tej propozycji chcieliby podzielić prace na trzy obszary działalności: technologię, badanie założycielskie oraz organizację badania. Podział ten ma być postulowany w zależności od wkładu finansowego w poszczególne obszary. Po stronie rynku miałaby leżeć odpowiedzialność za ostatnią w wymienionych kwestii.
Do tej pory Telemetria Polska proponowała przedstawicielom rynku udział w ciałach doradczych działających wokół projektu. Według zespołu propozycja dalszej pracy w grupach roboczych, jaką miała przedstawić teraz strona rynkowa była już jej wcześniej prezentowana.
Kiedy powstanie polski JIC?
Jednocześnie rynek chciałby sformalizować współpracę pomiędzy nadawcami telewizyjnymi, radiowymi, wydawcami internetowymi oraz reklamodawcami. Do tej pory powstało kilka podmiotów – tzw. MOC-ów (Media Owners Comittee), w ramach których poszczególni nadawcy prowadzili wewnętrzne rozmowy i później prezentowali pozostałym swoje ustalenia.
Zintegrowane badanie mediów ma pokazać zmiany w konsumpcji mediów, co szczególnie widać wraz z rozwojem nielinearnej dystrybucji treści audio i wideo. Rośnie popularność platform VOD czy radia w internecie, dlatego przed rynkiem stoi wyzwanie, by kompleksowo pokazać zachowania Polaków na rynku medialnym. Dla reklamodawców z kolei całościowe ujęcie efektów ich działań przełoży się na dokładność pomiarów kampanii reklamowych. To oznacza efektywne wydawanie pieniędzy na rynku.
Krótszy czas oglądania telewizji w 2019 roku
W 2019 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.
W 2019 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,2 proc., a tygodniowy – 91,2 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 269 minut. Najchętniej słuchaną stacją niezmiennie było RMF FM, a sieć Eska wyprzedziła Jedynkę.