Późnym latem wystartować ma nowy projekt medialny Marka Czyża – serwis publicystyczny CzyzTak.pl oparty na finansowaniu społecznościowym. Publikować w nim mają m.in. Beata Tadla i ks. Wojciech Lemański – dowiaduje się portal Wirtualnemedia.pl. Marek Czyż nie wyklucza też zaproszenia do współpracy Kamila Durczoka.
O tym, że powstaje serwis CzyzTak.pl, Marek Czyż informuje od pewnego czasu na Facebooku. Tam tez publikuje już pierwsze teksty – na razie bez odsyłania na stronę internetową. W poniedziałek zaprezentował na Facebooku logo portalu: na białym tle ustawiony w dwóch rzędach napis „Czyż tak”, w którym wielokolorowa litera „ż” wystylizowana jest na postać ludzką.
– Naszym zdaniem oddaje to całą istotę tego, co chcemy państwu zaproponować. Co najlepiej symbolizuje miejsce, w które państwa zapraszamy: dla wszystkich, dla różnych, ale jednak pod jednym znakiem – stwierdził Czyż.
Jak się dowiadujemy, start portalu został zaplanowany na późne lato br. CzyTak.pl ma być serwisem opinii z niewielką dawką informacji. – Nie mamy ambicji stworzenia portalu stricte informacyjnego. Użytkownicy znajdą u nas opinie, felietony, rozmowy i analizy. Polityka, sprawy społeczne, gospodarcze, demaskowanie patologii na linii państwo – obywatel – wylicza Marek Czyż.
Pytany o powody założenia nowego serwisu, odpowiada: – Uważam, że z państwa zrobiono folwark, ze społeczeństwa wyznawców, z historii młot z tępym obuchem a z prawdy – partyjną własność. O prawdę w istocie chodzi tu najbardziej, bo ją nam zabrano. Nie mamy do niej prawa a jeśli widzimy ją inaczej, to nie jesteśmy partnerem do dyskusji, ale wrogiem. A w świecie, który wokół nas zbudowano, wrogowie nie mają praw. Ani do pracy, ani do kariery, ani do poglądów. Z tych właśnie powodów tworzę to miejsce – w którym nikt nie będzie mówił autorom, co im wolno a czego nie, nie będzie wymuszał postaw i łamał kręgosłupów.
W serwisie mają publikować znani autorzy, z częścią z nich prowadzone są właśnie rozmowy. – Będzie to serwis skupiający osobowości wyznające wspólny katalog wartości, co automatycznie eliminuje postawy skrajne, niedemokratyczne, homofobiczne i ksenofobiczne. Zaprosiliśmy wielu znakomitych autorów. Dość powiedzieć, że będą u nas publikować postaci od Beaty Tadli, poprzez księdza Wojciecha Lemańskiego i znakomitego aktora Włodzimierza Matuszaka, aż po enfant terrible śląskiej polityki – eurodeputowanego Łukasza Kohuta. Już te nazwiska pokazują, że tworzymy miejsce do wielośrodowiskowej dyskusji – zapowiada Czyż.
Dodaje, że nie wyklucza współpracy z Kamilem Durczokiem. – Uważamy, że to znakomite pióro i świetny polityczny analityk. Niemniej jednak nie prowadziliśmy jeszcze rozmów na ten temat – podkreśla nasz rozmówca.
CzyzTak ma być finansowany przez internautów
Koszty inwestycyjne związane z budową serwisu, zakupem technologii oraz organizacji redakcji szacowane są na 200 tys. złotych.
– Miesięczny koszt funkcjonowania i rozwoju redakcji zamknie się kwotą 90 tys. zł. Serwis będzie finansowany społecznościowo, bo to dziś jedyny sposób, by zapewnić mu całkowitą niezależność od biznesu oraz polityki – zapewnia Marek Czyż. – Jedynymi granicami publikacji w tym serwisie będzie prawo prasowe i przyzwoitość. Od oceny będą czytelnicy, a nie możni właściciele lub patroni.
Marek Czyż nadal jest redaktorem naczelnym serwisu Silesia24, jednak – jak się dowiedzieliśmy – złożył już wypowiedzenie.
Marek Czyż ponad 17 lat pracował w TVP
Czyż od 1996 do 2008 roku związany był z TVP, gdzie m.in. był gospodarzem programów publicystycznych w TVP 1 („Monitor Wiadomości”, „Gość Jedynki”) i TVP3 Katowice. W latach 2009-2011 pracował w TVS – prowadził tam najważniejsze programy informacyjne i publicystyczne oraz pełnił funkcję dyrektora programowego. W 2011 roku wrócił do telewizji publicznej – zaczął pracę w TVP Info, skąd odszedł latem 2016 roku.
Następnie przez ponad dwa lata pracował w Nowa TV. Był jednym z gospodarzy programu informacyjnego „24 godziny”, przez pierwszy rok prowadził też cykl publicystyczny „Proste pytanie”. Z końcem listopada 2018 roku „24 godziny” zniknęły z ramówki stacji. W styczniu 2019 roku rozpoczął współpracę z Superstacją, natomiast w maju 2019 roku został redaktorem naczelnym uruchomionego wówczas serwisu Silesia24.pl opisującego wydarzenia w regionie śląskim.