Troje spośród kandydatów w wyborach prezydenckich to posłowie: Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) oraz Krzysztof Bosak (Konfederacja). Na środę wieczorem zaplanowane są głosowania w Sejmie.
W związku z tym – jak informował przedstawiciel jednego ze sztabów wyborczych – część sztabów zwróciła się we wtorek z prośbą do TVP o przesunięcie terminu debaty. Do czasu nadania depeszy sztaby nie otrzymały odpowiedzi, a w wieczornym wydaniu „Wiadomości” TVP poinformowano, że debata odbędzie się w środę o 20.30.
Każdy kandydat będzie miał maksymalnie minutę na odpowiedź na każde z pięciu pytań. Prowadzący zada uczestnikom po pięć pytań dotyczących: polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, polityki społecznej, gospodarki i ustroju państwa. Na koniec debaty każdy z kandydatów otrzyma prawo do minutowej, swobodnej wypowiedzi będącej podsumowaniem wszystkich poruszonych kwestii.
O kolejności udzielania odpowiedzi, wygłaszania swobodnej wypowiedzi na koniec debaty i miejsca w studiu zdecyduje losowanie, które odbędzie się 5 maja. Gospodarzem debaty będzie prowadzący główne wydanie „Wiadomości” Michał Adamczyk.
Telewizja Polska tłumaczy, że ze względów bezpieczeństwa sanitarnego w budynku TVP podczas debaty będą mogli być jedynie dziennikarze mediów publicznych: TVP Info, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.
Nadawca udostępni natomiast bezpłatnie transmisję debaty wszystkim stacjom telewizyjnym, które zgłoszą się do jego biura sprzedaży i współpracy międzynarodowej. Innym zainteresowanym mediom transmisja zostanie udostępniona w szacie graficznej TVP.
Debata ma być transmitowana na antenach TVP1 oraz TVP Info.
Przeprowadzenie debaty wyborczej jest ustawowym obowiązkiem publicznego nadawcy w danym kraju.
Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 10 kandydatów, którzy zmierzą się w majowych wyborach prezydenckich. Są to: ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda (z poparciem PiS), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska), Robert Biedroń (Lewica), Szymon Hołownia (kandydat niezależny), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Stanisław Żółtek (Kongres Nowej Prawicy), Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej), Mirosław Piotrowski (Ruch Prawdziwa Europa) oraz Paweł Tanajno (bezpartyjny).
Według danych Nielsen Audience Measurement w pierwszym kwartale br. średnia widownia minutowa TVP1 wynosiła 692 276 osób, a udział stacji w rynku oglądalności – 9,87 proc. (o 3,71 proc. mniej niż rok wcześniej). Kanał był zdecydowanym liderem rynku telewizyjnego.
Trzy debaty prezydenckie w 2015 roku
Poprzednia debata wyborcza w TVP została przeprowadzona 1 października 2019 roku. Jej gospodarzem był Michał Adamczyk. Można ją było śledzić w TVP1, TVP Info, TVP Polonia, a także w TV Republika. Łączna widownia we wszystkich tych stacjach wyniosła 1,94 mln osób, co przełożyło się na 12,63 proc. udziału w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów, 7,39 proc. w grupie komercyjnej 16-49 oraz 8,49 proc. w grupie 16-59 – wynikało z danych Nielsen Audience Measurement.
Z kolei w maju 2015 roku odbyły się trzy debaty kandydatów startujących w wyborach prezydenckich. W debacie przed pierwszą turą, zorganizowanej przez Telewizję Polską, uczestniczyli wszyscy zarejestrowani kandydaci z wyjątkiem ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, który zrezygnował z udziału.
Przed drugą turą odbyły się dwie debaty Andrzeja Dudy i Bronisława Komorowskiego: pierwszą pokazywały TVP1 i Polsat (oglądało ją 10,59 mln osób), a drugą w trzech kanałach Grupy TVN (zgromadziła 6,34 mln widzów).