Redakcja muzyczna Trójki solidarnie odmawia zastępstw za zwolnioną Annę Gacek

Mann szykuje oświadczenie

Anna Gacek

Dziennikarze z redakcji muzycznej radiowej Trójki solidarnie oświadczyli w poniedziałek szefostwu, że nie będą prowadzili audycji zamiast zwolnionej Anny Gacek. Oświadczenie w tej sprawie szykuje Wojciech Mann.

Anna Gacek – przez 19 lat związana z Programem III Polskiego Radia – w poniedziałek poinformowała na Faceboooku, że została zwolniona bez podania przyczyn. – Decyzją prezes Polskiego Radia, nie ma dla mnie miejsca na antenie Trójki – stwierdziła. Prezesem Polskiego Radia od połowy stycznia br. jest Agnieszka Kamińska, zastąpiła na tym stanowisku Andrzeja Rogoyskiego.

Od początku nikt z szefostwa Trójki ani Polskiego Radia nie podawał przyczyn zwolnienia dziennikarki. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, w poniedziałek w południe szefostwo anteny spotkało się z dziennikarzami redakcji muzycznej Trójki. Dziennikarze chcieli poznać powody zwolnienia Anny Gacek, lecz nie podano im ich.

Padła za to propozycja, aby przejąć programy, które prowadziła Anna Gacek: „Aksamit”, poranne „Do Południa” i wtorkowe „W Tonacji Trójki” z Wojciechem Mannem. Dziennikarz solidarnie odmówili, więc szefostwo anteny szuka teraz nowych rozwiązań. – Najprawdopodobniej komuś, kto ma umowę i etat, wydadzą polecenie służbowe – spekuluje jeden z dziennikarzy. Audycje Anny Gacek nadal figurują w radiowej ramówce.

Co zrobi Wojciech Mann?

Jak wynika z naszych informacji już w styczniu Kamińska nakazała Tomaszowi Kowalczewskiemu, dyrektorowi Trójki, zwolnić Gacek, ale wtedy tego nie zrobił. – Gacek to wychowanka Wojciecha Manna, prezes Polskiego Radia liczy na to, że Mann sam odejdzie – mówi nam pracownik Polskiego Radia.

Jeśli chodzi o „W Tonacji Trójki”, to wiadomo nieoficjalnie, że Wojciech Mann jeszcze w poniedziałek zastanawiał się, czy przyjść i poprowadzić tę audycję. Decyzję miał podjąć we wtorek. Jak się dowiedzieliśmy, dziennikarz ma też wydać oświadczenie w sprawie zwolnienia Anny Gacek. – Ma ono odnosić się nie tylko do zwolnienia Ani, ale także ogólnie do niezdrowej sytuacji, jaka panuje w Trójce – usłyszeliśmy od osoby z Trójki.

Piotr Stelmach z redakcji muzycznej Trójki do Anny Gacek zwrócił się w poniedziałek na Faceboooku. – Dziewiętnaście lat w jednej Redakcji. „Trójkowy Ekspres”. „Atelier”. „Aksamit”. „W Tonacji Trójki”. „Do południa”. Czternaście lat razem przy „Offensywie”, trzynaście przy „Myśliwieckiej 3/5/7”, dziewięć przy „Męskim Graniu”. Aniu, przepraszam. Dziękuję. Za WSZYSTKO. Gdybyś czegokolwiek potrzebowała i gdybym mógł lub umiał pomóc – jestem – napisał.

Annę Gacek w poniedziałek pożegnał na antenie Marek Niedźwiecki, puszczając dla niej na koniec swojej audycji piosenkę Haliny Frąckowiak pt. „Anna już tu nie mieszka”.

Internauci protestują

W poniedziałek w południe internauci stworzyli petycję w sprawie zmiany decyzji kierownictwa publicznej rozgłośni do ministra kultury oraz do prezes Polskiego Radia i rozpoczęli zbieranie podpisów. – Skandaliczne, nagłe, bezzasadne zwolnienie z pracy redaktor radiowej Trójki Anny Gacek to akt publicznego politycznie motywowanego małostkowymi emocjami i interesami wandalizmu w obszarze Kultury, wrażliwości w tym muzycznej edukacji przyszłych pokoleń Polaków. Należy sprawę postawić jasno – niezależnie od pobudek Prezes Polskiego Radia przyjętym stylem, metodologią dokonanego zwolnienia z pracy Redaktor Anny Gacek uzasadnia tezę, że takie potraktowanie tej bez wątpienia wybitnej Dziennikarki Muzycznej przemawia za podaniem się Prezes Polskiego Radia do dymisji. Apelujemy o zmianę dotychczasowych decyzji w sprawie Anny Gacek – stwierdzono w petycji.

Dziennikarka prowadziła takie audycje jak „Aksamit”, „W tonacji Trójki” z Wojciechem Mannem, „Do południa” oraz autorskie wywiady w Trójce.

Do tej pory w swojej karierze pisała m.in. dla „Machiny”, „Teraz Rock”, „A4”, „Zwierciadła”, „Przekroju”, K MAG”, „Vice” oraz „Dziennika Gazety Prawnej”.

Agata Kasprolewicz zwolniona z Polskiego Radia

Po ośmiu miesiącach od zawieszenia jej, szefostwo Polskiego Radia w poniedziałek zwolniło z pracy dziennikarkę i wydawczynię Agatę Kasprolewicz. Dano jej trzymiesięczny okres wypowiedzenia – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Informację o jej zwolnieniu potwierdziła nam Kasprolewicz, przy czym zaznaczyła, że w obecnej chwili chciałaby powstrzymać się od jakichkolwiek komentarzy.

Agata Kasprolewicz została odsunięta od anteny w lipcu 2019 roku, kiedy to kierownictwo Polskiego Radia zmieniło strukturę wewnętrzną i zlikwidowało naczelne redakcje publicystyki międzynarodowej.

Liderem RMF FM

Polskie Radio w 2018 r. osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 12,96 proc. do 336,53 mln zł oraz 15,3 mln zł zysku netto (wobec 2,79 mln zł rok wcześniej). 69 proc. przychodów spółki pochodziło z abonamentu i związanej z nim rekompensaty, na koniec roku nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem.

W Polskim Radiu dyrektor – redaktor naczelny zarabiał przeciętnie 16 148 zł miesięcznie, kierownik redakcji – 12 036 zł, rzecznik prasowy – 12 132 zł, redaktor wydawca – 10 545 zł, a spiker-lektor – 3 978 zł (wszystkie kwoty brutto). Członkowie zarządu mieli podpisane kontrakty menedżerskie, a odwołanemu w sierpniu ub.r. prezesowi Jackowi Sobali wypłacono odszkodowanie za konkurencyjność.

W 2019 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,2 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 269 minut.

Liderem słuchalności w zeszłym roku było RMF FM, a PR1 i PR3 odnotowały historycznie najniższe wyniki.