Dziennikarze w Iranie nie godzą się z zatajaniem informacji

Gelare Jabbari

Trzy dziennikarki porzuciły pracę u irańskiego nadawcy publicznego IRIB po tym, jak wojsko zestrzeliło ukraiński samolot, a one musiały okłamywać odbiorców. Prezenterka Gelare Jabbari przeprosiła Irańczyków. „Przez 13 lat mówiłam wam kłamstwa” – napisała na Instagramie.

Za jej przykładem poszły Zahra Khatami oraz nieujawniona dziennikarka irańskiego radia. Powodem było zestrzelenie przez irańskie wojsko 8 stycznia ukraińskiego samolotu pasażerskiego, czemu władze, a za nimi media, zaprzeczały. Ostatecznie 11 stycznia Teheran przyznał, że jego siły zbrojne „nieintencjonalnie” zestrzeliły samolot w rezultacie „ludzkiego błędu”. Zginęło 176 osób.

Kryzys zaufania do państwa spowodował, że nawet agencje prasowe ściśle powiązane z reżimem zaczynają informować o protestach ulicznych, co wcześniej nie miało miejsca. Stowarzyszenie Irańskich Dziennikarzy potępiło postawę władz.

Reporterzy bez Granic plasują Iran na 170. miejscu w światowym indeksie wolności prasy wśród 180 krajów. Według tej organizacji państwowa kontrola wiadomości i informacji jest bezlitosna, a od 1979 roku co najmniej 860 dziennikarzy i dziennikarzy obywatelskich zostało uwięzionych lub straconych.