Ogłaszając nominacje do Dziennikarza Dekady, zapowiedziano, że ten tytuł dostanie troje dziennikarzy, którzy w ramach swojej działalności w latach 2009-2019 stali się symbolem niezależnego i wolnego od nacisków dziennikarstwa, wykazywali się szczególnym profesjonalizmem i obiektywizmem, przestrzegali etyki zawodowej, a ich materiały cieszyły się uznaniem społecznym i miały istotny wkład w postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości”.
Każdy laureat oprócz statuetki i dyplomu dostanie 100 tys. zł.
Bianka Mikołajewska od ponad trzech lat jest związana z OKO.press. Wcześniej pracowała w „Polityce” i „Gazecie Wyborczej”. Napisała szereg tekstów dotyczących nieprawidłowości w SKOK-ach.
Adam Pieczyński od 2000 roku jest szefem TVN24, w 2006 roku został dyrektorem departamentu informacji TVN, a w 2015 roku przejął też kierowanie redakcją „Faktów” TVN. Od wiosny ub.r., gdy powołano wspólne kierownictwo TVN i Discovery, Pieczyński jako wiceprezes odpowiada za wszystkie kanały oraz programy informacyjne, m.in. za utworzoną wtedy komórkę informacji sportowych.
Paweł Reszka od lutego br. jest szefem działu krajowego „Polityki”. W latach 2003-2006 był korespondentem zagranicznym „Rzeczpospolitej” w Moskwie, później szefował działowi śledczemu w „Dzienniku. Polska Europa Świat” (2006-2009), a w latach 2013-2017 pracował w redakcji „Tygodnika Powszechnego”, a w latach 2017-2019 w „Newsweek Polska”. W ostatnich latach napisał kilka książek reporterskich.
Nie mogę w to jeszcze uwierzyć! Nagroda specjalna im. A Woyciechowskiego. Gratuluję dwóm współnagrodzonym: Pawłowi Reszce i Andrzejowi Pieczyńskiemu. pic.twitter.com/lOpuHVoNHw
— Bianka Mikołajewska (@BMikolajewska) November 21, 2019
Do tytułu Dziennikarza Dekady nominowali byli także śp. Bożena Aksamit, Wojciech Bojanowski, Mariusz Janicki, Robert Mazurek, Bertold Kittel, Monika Olejnik, Tomasz Sekielski, Krzysztof Skowroński, Andrzej Skworz, Andrzej Stankiewicz, Stefan Szczepłek, Mariusz Szczygieł, o. Ludwik Wiśniewski, Wiesław Władyka i Piotr Zaremba.
W 2010 roku tytuł Dziennikarza 20-lecia od kapituły Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego otrzymał Jerzy Baczyński, redaktor naczelny „Polityki”.
Sekielscy z Nagrodą im. Woyciechowskiego
Z kolei coroczną Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego otrzymali Marek i Tomasz Sekielscy za film dokumentalny „Tylko nie mów nikomu” zamieszczony w maju br. na YouTubie.
Laureaci dostali statuetkę i 50 tys. zł netto.
W finałowej trójce znaleźli się jeszcze Magdalena Gałczyńska (za artykuł „Farma trolli w ministerstwie sprawiedliwości, czyli ‘za czynienie dobra nie wsadzamy’” opublikowany 19 sierpnia 2019 roku w Onecie”) oraz Grzegorz Rzeczkowski (za książkę „Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami”.
Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego przyznawali członkowie kapituły oraz kolegia redakcyjne zaproszonych mediów informacyjno-publicystycznych (zdecydowali o trzech nominacjach dla dziennikarzy, którzy zebrali największą liczbę głosów).
Wcześniej Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego otrzymali:
– Alicja Kos i Wojciech Cieśla (2005),
– Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski (2006),
– Adam Wajrak (2007),
– Ewa Stankiewicz i Anna Ferens (2008),
– Ewa Ewart (2009),
– Paweł Reszka i Michał Majewski (2010),
– Jerzy Baczyński – Nagroda specjalna „Dziennikarz XX-lecia” (2010),
– Andrzej Poczobut (2011),
– Wawrzyniec Smoczyński (2012),
– Mariusz Szczygieł (2013),
– Grzegorz Sroczyński (2014),
– Bianka Mikołajewska (2015),
– Iwona Szpala i Małgorzata Zubik (2016),
– Wojciech Bojanowski (2017),
– Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski (2018).