– Chcemy rozszerzenia zasady must carry, must offer na wszystkie bezpłatne kanały naziemnej telewizji cyfrowej. Tak, by dać pełną podstawę do konstruowania oferty programowej dla wszystkich operatorów – zarówno dużych, jak i małych – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Zasada must carry, must offer zakłada, że operator rozprowadzający programy telewizyjne musi włączać do swojej oferty kanały: TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV4, TV Puls i regionalną antenę TVP (must carry), a nadawcy tych telewizji nie mogą odmówić zgody na udostępnienie sygnału ani uzależniać jej „od uiszczania jakiegokolwiek wynagrodzenia, w tym w szczególności z tytułu udzielenia licencji za korzystanie z nadania” (must offer).
W ubiegłym roku jej interpretacja wywołała wiele kontrowersji, chodziło m.in. o spór o reemisję sygnału publicznego nadawcy przez WP Pilota, co prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski nazywał „złodziejstwem”.
Problemem miała być także monetyzacja reklam, emitowanych za pośrednictwem platformy z której nadawca nie otrzymywał pieniędzy.
Rozszerzenie zasady must carry, must offer
Po sporze o Mundial, który był zapalnikiem w dyskusji, KRRiT w maju wydała stanowisko w którym podtrzymała opinię z 2013 roku. W ciągu kilku ostatnich miesięcy emocje wokół tematu opadły, ale Krajowa Rada radiofonii i Telewizji chce powrócić do kwestii dyskusyjnych zapisów. Regulator nie ma inicjatywy ustawodawczej, ale swoje uwagi dotyczące art. 43 Ustawy o radiofonii i telewizji przekazał Ministerstwu Kultury.
– Chcemy rozszerzenia zasady must carry, must offer na wszystkie bezpłatne kanały naziemnej telewizji cyfrowej. Tak, by dać pełną podstawę do konstruowania oferty programowej dla wszystkich operatorów – zarówno dużych, jak i małych – przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Jeśli nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji miałaby mieć miejsce, to zdarzy się to i tak dopiero po wyborach parlamentarnych. Biorąc pod uwagę ewentualną wygraną PiS i jej zapowiedzi wyborcze – must carry, must offer na tle haseł dekoncentracyjnych czy propozycji „uregulowania zawodu dziennikarza – raczej nie będzie priorytetem. O terminie potencjalnych zmian i rozpoczęciu działań w tej kwestii najszybciej możemy więc mówić o 2020 roku.
Co oznaczałaby ta zmiana dla rynku telewizyjnego i dla samych widzów? Operatorzy kablowi i satelitarni zapewnialiby dostęp już nie do siedmiu stacji telewizji naziemnej, ale do wszystkich – obecnie jest ich 28 – to z oferty publicznego nadawcy: TVP Info, TVP Kultura, TVP Sport, TVP Historia, TVP ABC, TVP Rozrywka. Z oferty nadawców komercyjnych doszedłby m.in. TVN Siedem, Fokus TV, Puls 2, TTV czy TV Trwam.
– Dzisiaj widać coraz wyraźniej, że nie można zatrzymać postępu technologicznego. Mamy nowe możliwości techniczne, które są już wdrażane i adoptowane przez rynek. Chcemy po prostu stworzyć zasady, wedle których wszyscy będą mogli tak samo i sprawiedliwie postępować. Propozycja nowelizacji zasady must carry, must offer znalazła się więc wśród naszych propozycji nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, które przekazaliśmy do Ministerstwa Kultury – mówi nam Witold Kołodziejski.
Jednocześnie szef Krajowej Rady uważa, że sprawa z WP Pilotem jest rozwiązana i tam, gdzie były zastrzeżenia – już ich nie ma. W założeniu zatem nic nie mogłoby stać na przeszkodzie, by ofertę telewizji naziemnej powiększyć dla wszystkich odbiorców.
– Interpretację KRRiT potwierdziło zarówno stanowisko Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, jak i wygrane sprawy w sądzie. Uważam, że w jakiś szczególny sposób nie jest potrzebna nowelizacja tego punktu ustawy. Stoimy na tym samym swoim stanowisku i jesteśmy konsekwentni – stwierdza w rozmowie z nami.
Sprawa z WP Pilotem zakończona
W lipcu 2018 roku rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię w podobnej sprawie, co tej dotyczącej Telewizji Polskiej oraz WP Pilota. Co prawda, dotyczyła ona France Télévisions oraz spółki Playmédia, ale również – podobnie jak w Polsce – kwestii swobodnego świadczenia usług.
Publiczny nadawca we Francji żądał wyjaśnień w sprawie streamingu jej kanału w internecie przez spółkę Playmédia. Choć opinia rzecznika nie jest wiążąca, mogła posłużyć jako wykładnia w polskim przypadku. Rzecznik w swoim stanowisku zaznaczył, że takie spory powinien rozstrzygać sąd krajowy.
Wirtualna Polska kupiła Netwizor pod koniec 2016 roku, wyceniając firmę na 2,27 mln zł. W połowie ub.r. platforma, działająca wcześniej pod nazwą VideoStar, została przekształcona w WP Pilot. Od 20 marca z usługi można korzystać w całej Unii Europejskiej, po wejściu w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie transgranicznego przenoszenie usług internetowych.