To niesamowite, jak różne są katowickie podwórka. Spacerniak odgrodzony od świata albo dodatkowy pokój w mieszkaniu. Miejsce spotkań albo samotnia. Arek Gola fotografował je niespiesznie przez 10 lat. Powstał obraz tego, jak żyjemy. Oto 10 fotografii z książki „Królestwo niebieskie. Katowickie podwórka” – obrazu lokalnej społeczności albo przewodnika po Katowicach.
Arek Gola mówi, że podwórka przemierzał niespiesznie przez lata, między jednym zleceniem a drugim. Fascynowały go. Zaczął je fotografować.
O swej fascynacji kilka lat potem opowiedział dyrektorowi Muzeum Historii Katowic. Okazało się, że on tę fascynację podziela. W końcu, 10 lat po pierwszych zdjęciach, w roku 2019 jest efekt tej pracy: wystawa w MHK i książka. 400 zdjęć, z których niemal setkę wybrano do książki a 30 na wystawę.
Premiera – w sobotę na Industriadzie, czyli 8 czerwca 2019 w MHK w Nikiszowcu. Wernisaż i promocja książki zaplanowane są na godz. 17.
Grodzone osiedla i familoki z muralami. Katowice
Podwórka wśród familoków, patia na nowych osiedlach. Podwórka znane, podwórka ukryte. Podwórka – spacerniaki i podwórka, które są przedłużeniem mieszkania. W której przestrzeni się odnajdziecie? Autor zdjęć, Arek Gola, na co dzień fotoreporter Dziennika Zachodniego, wybrał dla Was 10 zdjęć z tej publikacji. Zobaczcie, jak wyglądają podwórka w Katowicach.
– Inspiracją był plac Alfreda – mówi Arkadiusz Gola. – To było pierwsze podwórko, które sfotografowałem, które mnie zachwyciło. Zobaczyłem kolejny pokój w mieszkaniu, tyle że za drzwiami.
W książce fotografie ułożył tak, by nienachalnie, ale dosadnie pokazać różnice między tą przestrzenią poza mieszkaniami. Zestawił więc na sąsiednich stronach podwórka zamkniętych osiedli i te, które są otwarte. Lub te, które są zamknięte z musu – jak…. spacerniak aresztu.
– Uważam, że bardziej ludzkie są podwórka nieodgrodzone – mówi Arek Gola. – Natomiast te współczesne są odhumanizowane.
W książce są fotografie 98 podwórek. Autor, fotograf Arkadiusz Gola, wybrał je spośród 400, które fotografował przez całe lata. To przestrzenie między familokami, w zabytkowych osiedlach, wśród nowoczesnych apartamentowców. Puste i z ludźmi. Lub zwierzętami.
Zdjęcia są z ostatnich 12 lat, najstarsze są z 2007 roku, najnowsze z 2019. Jest np. podwórko przy ulicy Pawła, którego dziś nie ma, bo w tym miejscu stoi architektoniczna ikona – wydział radia i telewizji. Dział Etnologii Miasta.
Królestwo niebieskie. Katowickie podwórka. Wystawa i autorzy
Ekspozycji w MHK (czerwiec – wrzesień 2019) będzie towarzyszyć książka z fotografiami Arkadiusza Goli i tekstami Marka Twaroga.
– Połączenie obrazu i słowa w jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną całość. Magia i szarość katowickich placów i podwórek; ludzie, którzy oswoili przestrzeń przed swoimi domami i stworzyli tam przyjazne dla siebie miejsca – czytamy na stronie internetowej muzeum.
Marek Twaróg – redaktor naczelny DZ i Arkadiusz Gola współpracują nie tylko w redakcji nie po raz pierwszy. Razem pracowali nad albumem „Ludzie z węgla” i współpracowali przy albumie o zagłębiowskich górnikach „Ogrodowa 1”.