Polskie Radio chce rozwijać plan cyfryzacji radiofonii i w technologii DAB+

KRRiT ogłosiła konkursy na cyfrowe multipleksy lokalne w 34 miastach, w których o częstotliwości będą mogli ubiegać się zarówno nowi, jak i obecni już na rynku nadawcy lokalni i regionalni. Plany rozszerzenia zasięgu multipleksu cyfrowego ma Polskie Radio, które planuje do końca roku zwiększyć zakres swojej działalności w dziedzinie cyfryzacji.

Polskie Radio rozpoczęło nadawanie w cyfrowej jakości 1 października 2013 roku. Pod koniec listopada 2017 roku wystartował kanał cyfrowy – Polskie Radio Chopin. Z kolei w połowie czerwca 2018 roku działalność rozpoczęło PR Literatura. W sumie na ogólnopolskiej części multipleksu Polskiego Radia znajdują się: Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom, Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24 oraz Radio Poland. W jakości cyfrowej można też słuchać rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.

W piątek w siedzibie spółki odbyła się konferencja „Więcej radia”, podczas której szef KRRiT Witold Kołodziejski ogłosił start naboru do konkursów na cyfrowe multipleksy lokalne w 34 miastach. O częstotliwości mogą ubiegać się w nich nowi, jak i obecni już na rynku nadawcy lokalni i regionalni.

Podczas spotkania prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski zaznaczył, że „rozwój cyfrowej radiofonii jest nieuchronny”. – Dostrzeżono wkład Polskiego Radia w rozwój cyfryzacji, przed którą nie uciekniemy. To jest coś nowoczesnego – jakość, a w ślad za tym też i treść o wysokiej jakości. Dodatkowo, jakość odbioru tego, co słuchamy w radiu będzie znacznie wyższa, czyli będzie sprawiała przyjemność – tłumaczył szef publicznego nadawcy.

Dodał, że w perspektywie kilku lat Polskie Radio planuje osiągnąć zasięg ludnościowy do 80 proc. jeśli chodzi o radio cyfrowe, a w planach jest powstanie również nowych programów.

– Za wcześnie jeszcze o tym mówić, jeśli chodzi o szczegóły, ale na pewno tak w warstwie muzycznej, jak treściowej, językowej, słownej ta oferta zainteresuje słuchaczy – zapowiedział Rogoyski.

Spółka miałaby rozpocząć proces zwiększania zasięgu cyfrowego multipleksu pod koniec br. Obecnie zasięgiem emisji cyfrowej objęte są 24 stacje nadawcze i 17 regionów. Według planów, od października br. zasięg ma objąć 39 stacji nadawczych i 68,2 proc. ludności Polski.

Z kolei do października 2020 roku – 52 stacje nadawcze i 77 proc. ludności. Dokładnie rok później w cyfrowej emisji mają nadawać 64 stacje nadawcze, które mają objąć 81,6 proc. mieszkańców kraju.

– Dotychczasowa faza wdrożenia naziemnej radiofonii cyfrowej to etap początkowy, realizacja całego przedsięwzięcia jest procesem rozłożonym w czasie, stąd stan docelowy mógłby być osiągnięty dopiero za kilka lat. Oczywiście bardzo istotną i zasadniczą kwestią jest finansowanie projektu i wsparcie ze strony regulatora oraz administracji rządowej, które mogłoby spowodować znaczące przyspieszenie rozbudowy sieci. W sytuacji braku możliwości rozbudowy sieci nadawczych w zakresie UKF-FM, rozbudowa sieci DAB+ mimo różnych trudności wydaje się być obecnie najbardziej realną formą uzupełnienia, bądź z czasem zastąpienia dotychczasowych emisji analogowych, mimo współistnienia innych form dystrybucji np. internet, sieci bezprzewodowe, LTE czy planowane 5G – ocenia Monika Kuś, p.o. rzeczniczki Polskiego Radia dla Wirtualnemedia.pl.

Publiczna rozgłośnia dodaje, że możliwy plan ewentualnej rozbudowy sieci nadawczej DAB+ mógłby być realizowany etapowo w okresie kilku lat, kiedy nastąpiłoby wypełnianie zasięgu sieci na obszarach całych allotmentów, w formie rozbudowy sieci SFN.

– Docelowo, według szacunków teoretycznych zapewniłoby to pokrycie obszaru kraju sygnałem DAB+, w tym wszystkich emitowanych programów, rzędu 92-99,5 proc. terytorium i populacji – mówi nam rzeczniczka PR.

Spytaliśmy również spółkę o ocenę technologii DAB+. Monika Kuś przekazała nam, że technologia ta ma „status wiodącej w nadawaniu radiowym naziemnym rozsiewczym”.

– Rozszerza dotychczasową ofertę programową oraz zmniejsza koszty nadawania. Traktujemy ją jako sposób dostarczania programów radiowych, który przyjął się w Europie oraz wybranych regionach świata. Poparte jest to regulacjami Unii Europejskiej oraz rekomendacjami Europejskiej Unii Nadawców. Na rynku rośnie ilość urządzeń z możliwością odbioru oraz wprowadzono wymóg wyposażania wszystkich nowych samochodów, sprzedawanych na terenie UE od roku 2020, w odbiorniki cyfrowe – oceniła Monika Kuś dla Wirtualnemedia.pl.

Polskie Radio przeprowadzało już m.in. testy systemu powiadamiania kryzysowego wspólnie z MSWiA oraz Emitelem. Ich celem było sprawdzenie różnych sposobów realizacji powiadamiania o zagrożeniach oraz możliwości odbiorników w tym zakresie. Eksperymentalną emisję w DAB+ powiadamiania kryzysowego zrealizowano także z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji określiła, że cyfryzacja radiofonii to jeden z jej głównych celów, który określono w „Strategii Regulacyjnej na lata 2017-2022”. Według regulatora „dodatkowa oferta programowa w miastach dużej i średniej wielkości wpłynie na poprawę atrakcyjności DAB+, a także zwiększy pluralizm na tych rynkach”.

Pierwszy pakiet ogłoszeń o możliwości uzyskania koncesji na nadawanie programów lokalnych w multipleksie cyfrowym DAB+ obejmuje obszar: Częstochowy, Katowic, Poznania, Rzeszowa, Tarnowa, Torunia i Warszawy.