W kwietniu Alior Bank, PKN Orlen i PZU zawarły porozumienie w sprawie warunków transakcji dotyczącej przejęcia spółki Ruch, zakładające, że bank przejmie 100 proc. akcji kolportera, a następnie sprzeda je Orlenowi.
– Wszystko jest zgodnie z harmonogramem – mówi rzecznik Ruchu Wojciech Paczyński. 15 kwietnia wierzyciele Ruchu zgodzili się na redukcję swoich wierzytelności o 124 mln zł (z całej sumy 162 mln zł). 15 maja odbędą się posiedzenia zatwierdzające układ. – Po 15 maja będzie otwarta droga do zaangażowania inwestora – dodaje Paczyński.
Podobnie mówi dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy Marek Frąckowiak. Jego zdaniem podany przez Bachtę termin „wynika z procedur prawnych”. – To czas rozpatrywania układu restrukturyzacyjnego przez sąd, ewentualnego rozpatrywania zażaleń. To wszystko trwa – mówi. – Mamy o tyle spokojniejszą sytuację, bo, jak zapewnia i bank, i potencjalny inwestor, gwarantowana jest płynność finansowa Ruchu do czasu zakończenia procesu – podkreśla Frąckowiak.
– Współpraca z Ruchem jest kontynuowana. Zaległości z opóźnieniem, ale są regulowane – informuje Ryszard Pajura, prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych. – Nie mam powodów, by czuć zaniepokojenie. Żaden z wydawców nie alarmował, że dzieje się coś złego – podkreśla.
– Dla mnie najważniejsze jest to, żeby Ruch wywiązał się z układu, który został przegłosowany – mówi jeden z regionalnych wydawców. – Czekamy na pieniądze, które nam się należą – dodaje. Jak mówi, bieżące faktury są przez spółkę spłacane.
Ruch, według danych Izby Wydawców Prasy, w lutym 2019 roku był drugi na rynku dystrybucji prasy z udziałem 23,1 proc. (spadek o 6,83 proc. względem lutego 2018). Największym dystrybutorem jest Kolporter z udziałem 55,76 proc. (wzrost o 3,81 proc.).