SGL Local Press to konkurs organizowany od 11 lat przez Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, do którego należą właściciele niezależnych gazet i portali (wydawanych przez firmy prywatne) z całej Polski.
Jury składające się z doświadczonych i znanych dziennikarzy (w tym roku byli to m.in. Andrzej Poczobutt – Gazeta Wyborcza, Andrzej Grygiel – PAP, Marzanna Zielińska – TVN, Beata Biel – TVN24 i Renata Gluza – Press) ocenia artykuły prasowe, zdjęcia, materiały wideo, portale gazet lokalnych i dziennikarskie akcje społeczne lub interwencyjne. W tej edycji na konkurs zgłoszono ponad 550 prac.
Renata Botor-Pławecka otrzymała nagrodę specjalną Muzeum Powstania Warszawskiego (5000 zł) za artykuł pt. „Sprawdzian z dobroci”. W tej kategorii muzeum docenia teksty o „lokalnych bohaterach czasu pokoju”. Tekst Renaty Botor-Pławeckiej opowiada o tym, jak mieszkańcy Pszczyny pomagali dwóm Ukrainkom, rannym w wypadku samochodowym.
Renata Botor-Pławecka została też nominowana w kategorii wywiad i inne gatunki publicystyczne za rozmowę z Łucją Janosz z Pszczyny o tragicznych, wojennych losach jej patriotycznej rodziny.
Współpracujący z „Nowym Info” Marcin Zarzyna otrzymał główną nagrodę w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne (5000 zł) za cykl tekstów pt. „Na postoju i w drodze”. To barwna opowieść historyczna o zawodzie taksówkarskim w Tychach.
W kategorii dziennikarstwo specjalistyczne nominowany do nagrody był również Jarosław Jędrysik za cykl artykułów „Szwabów się nie bójcie!” o pułkowniku Władysławie Kiełbasie i kapitanie Janie Rybczyńskim, bohaterskich oficerach, którzy we wrześniu 1939 r. zginęli w walce z Niemcami w obronie granic polskiego Górnego Śląska.
Tytuł „Gazety Roku 2018” przypadł „Aktualnościom Lokalnym”, ukazującym się w powiecie złotowskim (woj. wielkopolskie). Otrzymuje go gazeta, która w danej edycji konkursu zdobywa najwięcej nagród i nominacji. – To dla nas wielkie wyróżnienie. Jako niezależna gazeta lokalna, nie możemy liczyć na docenienie tego, co robimy wśród miejscowych decydentów – powiedziała Angelika Leszczyńska, wydawca „Aktualności”.
W kategorii dziennikarska akcja społeczna lub interwencyjna wygrał Tygodnik Podhalański, który edukuje górali, aby w przydomowych kotłowniach używali ekologicznego paliwa. Na furtkach 600 posesji zawisły tabliczki z napisem „Nie palimy byle czym”.
W pozostałych kategoriach zwyciężyli:
Dziennikarstwo śledcze i interwencyjne: Andrzej Andrysiak, Janusz Kucharski – „Gazeta Radomszczańska” – „Tajemnice kampanii prezydenta Ferenca”.
Reportaż prasowy: Łukasz Opłatek – „Aktualności Lokalne” – „Na ostatnim wdechu”.
Wywiad i inne gatunki publicystyczne: Łukasz Opłatek – „Aktualności Lokalne” – Chłopiec, który milczy”.
Fotografia: Jacek Szydłowski – „Dziennik Wschodni” – „Pierwszy marsz”
Fotoreportaż: Bartłomiej Jurecki – „Tygodnik Podhalański” – „Redyk”
Materiał video: Piotr Kuśnierz, Krzysztof Filmanowicz – Radio Zielona Góra – „Problematyczne ekrany akustyczne”.