Były prezes Polskiego Radia Jacek Sobala, po odwołaniu go ze stanowiska przez Radę Mediów Narodowych, pozwał spółkę o ochronę dóbr osobistych. Domaga się publikacji przeprosin oraz wypłaty zaległych świadczeń. – Chodzi o bezprawne naruszenie moich dóbr osobistych z powodu podania do publicznej wiadomości nieprawdziwych informacji, godzących w moje dobre imię – wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Sobala.
Pod koniec sierpnia ub.r. Rada Mediów Narodowych zdecydowała o ostatecznym odwołaniu Jacka Sobali z funkcji prezesa Polskiego Radia, po tym jak trzy tygodnie wcześniej – dokładnie 6 sierpnia br. – został zawieszony na stanowisku przez radę nadzorczą spółki. Jako powód podano „naruszenie ładu korporacyjnego spółki i zasady kolegialności w pracach organów spółki”. Członkiem zarządu pozostał Mariusz Staniszewski, a pełniącym obowiązki prezesa rozgłośni jest Andrzej Rogoyski, przewodniczący rady nadzorczej. Był on jednak oddelegowany do sprawowania tej funkcji na okres 3 miesięcy – do 6 listopada.
Po zawieszeniu Sobala zagroził zarządowi PR pozwem o ochronę dóbr osobistych. Podana do publicznej wiadomości przyczyna zawieszenia – według niego – narusza jego dobre imię. Zarząd nie odniósł się do jego wezwania – usunięcia skutków naruszania dóbr osobistych. Zażądał on usunięcia komunikatu podpisanego przez zarząd o przyczynach jego zawieszenia z portalu Polskieradio.pl. Wzywał również do opublikowania na stronie internetowej oświadczenia, w którym zarząd miałby przyznać się do podania nieprawdziwych informacji w poprzednim komunikacie, przyznać, że „nie zapoznał się z uzasadnieniem uchwały RN PR z 6 sierpnia br. ponieważ uchwała ta nie zawiera uzasadnienia”, a także stwierdzić, iż Jacek Sobala nie naruszył ładu korporacyjnego.
W wezwaniu termin wykonania obu obowiązków wyznaczono na sobotę 18 sierpnia o godz. 12.00. W przypadku nieusunięcia komunikatu oraz braku publikacji wskazanego oświadczenia, Jacek Sobala zamierzał pozwać zarząd Polskiego Radia o ochronę dóbr osobistych. Warunki te nie zostały spełnione, a to oznacza, że Jacek Sobala odwołany ze stanowiska złoży pozew przeciwko Polskiemu Radiu.
Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, na początku tego roku Jacek Sobala pozwał Polskie Radio o ochronę dóbr osobistych. – Potwierdzam, złożyłem pozew. Pozwanym jest Polskie Radio – przekazuje portalowi Wirtualnemedia.pl Sobala.
– Chodzi o bezprawne naruszenie moich dóbr osobistych z powodu podania do publicznej wiadomości nieprawdziwych informacji, godzących w moje dobre imię. W pozwie domagam się opublikowania przeprosin i wypłaty należnych świadczeń – wyjaśnia Sobala.
Jednocześnie Sobala nie wyklucza podjęcia dalszych kroków prawnych, w tym pozwania przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego.
Sobala był prezesem przez niecałe półtora roku
Jacek Sobala został powołany na prezesa Polskiego Radia w marcu 2017 roku, po tym jak poprzednia prezes Barbara Stanisławczyk-Żyła złożyła rezygnację po wygranym konkursie. Poprzednio Sobala kierował warszawskim oddziałem TVP. W przeszłości był szefem radiowej Trójki. Pracował też m.in. w radiach: Eska, TOK FM, PiN. Od maja 2007 r. do listopada 2008 r. był szefem Programu I PR. Wcześniej był dyrektorem Radia Bis.
W skład rady nadzorczej Polskiego Radia wchodzą: Albert Dreger (przewodniczący), Grzegorz Kłoczko (wiceprzewodniczący) i Maciej Rodowicz (członek).
W III kwartale 2018 roku udział radiowej Jedynki wyniósł 6,7 proc., a Trójki – 5,7 proc.
W 2017 roku Polskie Radio zanotowało 297,92 mln złotych przychodów oraz zysk netto przekraczający 2,79 mln.