Oświadczenie Zarządu Głównego SDRP

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej na posiedzeniu plenarnym 11 grudnia 2018 roku wyraził zaniepokojenie z powodu narastającej fali ataków polityków partii rządzącej na niezależnych dziennikarzy i zastraszania ich przez służby, policję i prokuraturę. Potwierdzają to fakty z ostatnich tygodni.

Operatora TVN nachodzą funkcjonariusze ABW wręczając wezwanie do prokuratury na przesłuchanie, stawiając absurdalny zarzut propagowania faszyzmu. Prezes Narodowego Banku Polskiego podejmuje próby zastraszenia dziennikarzy, usiłując cenzurować publikacje. Prokuratura zajmuje się dziennikarzem „Newsweeka”, który odważył się opublikować materiał na temat wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego. Zarzut: brak zgody wiceprezesa na publikację. Z kolei sąd wymierza kuriozalną karę redaktorowi naczelnemu tygodnika satyrycznego z powodu domniemanej, nieuzasadnionej obrazy uczuć religijnych sześciu osób w państwie, w którym obowiązuje konstytucyjna wolność poglądów. Niezależne media nękane są pozwami polityków, organów państwowych i spółek skarbu państwa. „Gazeta Wyborcza” ma aktualnie 20 sądowych pozwów i wezwań na przesłuchania. Po tym jak portal OKO.press. zrelacjonował protest aktywistów podczas koncertu rosyjskiego Chóru Aleksandrowa w Bydgoszczy, gdzie wznoszono okrzyki „Łapy precz od Ukrainy”, policja wkroczyła do mieszkań dwójki dziennikarzy tej redakcji w celu zarekwirowania materiałów dziennikarskich, nie bacząc, że materiały prasowe są chronione tajemnicą dziennikarskich źródeł informacji. Celem działań służb, najść i wezwań dziennikarzy na przesłuchania, wyroków niewspółmiernie wysokich do winy, jest zastraszanie i zniechęcanie niezależnych dziennikarzy do publikacji krytycznych i działań śledczych.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, w imię idei wolności słowa, broniąc niezależnych mediów, stanowczo sprzeciwia się wszelkim próbom zastraszania dziennikarzy. Apelujemy do Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego, który sprawuje nadzór nad służbami, by dołożył starań, aby przypadki napaści na dziennikarzy, nękanie ich i zastraszanie, bez uzasadnionego powodu, niezgodnego z obowiązującym prawem, nie zdarzały się. W demokratycznym państwie władze muszą akceptować wolne media i swobodę działania niezależnych dziennikarzy.

Zarząd Główny

Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej