– Na świecie jest wiele festiwali o profilu ekologicznym, powstaje bardzo dużo filmów dokumentalnych na ten temat i są to tematy gorąco dyskutowane. Chcielibyśmy poprzez filmy przybliżyć polskim widzom problemy współczesnego świata, a te w dużej mierze dotyczą zmian w środowisku naturalnym – tłumaczy Juan Walle, pomysłodawca i dyrektor programowy NEIFF, a także prezes Fundacji Alive Today, organizatora festiwalu w Krakowie. Juan Walle jest filmowcem i producentem z Meksyku, od czterech lat mieszka w Polsce.
NEIFF rozpoczął się w poniedziałek 15 października i potrwa do niedzieli. Podczas festiwalu zostanie pokazanych blisko 80 filmów o tematyce ekologicznej, część z nich wystartuje w konkursie filmów długometrażowych i krótkometrażowych. Przeglądowi filmów będą towarzyszyły warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych związane z dbaniem o środowisko, wystawy plastyczne, filmowe i wykłady. Honorowym gospodarzem festiwalu jest Meksyk i ambasada tego kraju w Polsce.
Patronem honorowym festiwalu została dokumentalistka Ewa Ewart – na gali otwarcia NEIFF pokazano jej nowy dokument „Klątwa obfitości”.
Ewa Ewart pracowała nad tym filmem dwa lata. Opowiada o historii niezwykłej inicjatywy, jaką przedstawił światu Ekwador – kraj bardzo bogaty w zasoby ropy naftowej, których duża część znajduje się niestety na terenach amazońskiej dżungli, a dokładnie w lesie tropikalnym w rezerwacie Yasuni. Ponad 10 lat temu Ekwador zaproponował światu, że w zamian za rekompensatę finansową zaprzestanie eksploatacji ropy na terenie rezerwatu. Dokument pokazuje, co wynikło z tej inicjatywy.
Ewart sama zbierała środki na zrobienie tego filmu; część dofinansowania otrzymała z Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, projekt wspomogli też biznesmeni Piotr Krupa i Zbigniew Jakubas.
Właściwa premiera „Klątwy obfitości” odbędzie się w grudniu br. podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Premierę telewizyjną dokument będzie miał w BBC i TVN 24. Film zostanie zgłoszony na festiwale filmowe.
W ramach NEIFF Ewa Ewart poprowadzi 18 października w kinie Kijów warsztaty filmowe.
Na krakowski festiwal nadesłano 1671 zgłoszeń z całego świata, z tego selekcjonerzy wybrali 66 filmów, które będą startować w konkursie filmów długometrażowych i krótkometrażowych (w tym fabuły i animacje). 12 filmów zostanie pokazanych w trybie pozakonkursowym.
W selekcję filmów zaangażowało się 15 członków krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Tomasz Dettloff, reżyser, filmoznawca, przewodniczący komisji selekcyjnej, tłumaczy, że szukali filmów opowiadających o świecie i zmianach w nim zachodzących z punktu widzenia bohatera indywidualnego bądź zbiorowego.
Tematyka zakwalifikowanych do festiwali filmów jest różnorodna: od zmian klimatycznych widocznych na biegunach (topienie lodowców, zmiana ekosystemów, ocieplanie oceanu), poprzez eksploatację zasobów (wydobycie ropy naftowej, węgla, surowców naturalnych, odławianie ryb, krewetek, ostryg, sztuczne zarybianie), budowę elektrowni, tam wodnych, zaśmiecanie i zakwaszanie oceanów, wycinkę lasów do konieczności ratowania ginących gatunków zwierząt i roślin. Nagrody zostaną przyznane w kilku kategoriach. Ufundowały je firmy Foto Plus, Sony, Canon i ES-System.
Klaudyna Nowakowska, producentka festiwalu, zapowiada, że impreza będzie się odbywać w Krakowie każdego roku.