Andrzej Gajcy powiedział „Presserwisowi”, że prace nad projektem Onet Religia rozpoczęto kilka miesięcy temu. Serwis skierowany jest do osób wierzących oraz tych, które z Kościołem nie mają wiele wspólnego, ale interesują się tematami religijnymi.
– Projekt Onet Religia skierowany jest absolutnie do każdego. Znajdą się w nim artykuły i materiały dotyczące wiary, modlitwy, religii, aktualności z życia Kościoła w kraju i na świecie, a także duchowe felietony pisane zarówno przez świeckich, jak i duchownych publicystów. Poruszane tematy dotyczą stricte tego, co dzieje się w Kościele jako instytucji, ale też przede wszystkim tego, czym żyją ludzie uczestniczący w życiu Kościoła lub interesujący się religią – powiedział Gajcy. Dodał, że w serwisie znajdą się treści dotyczące przede wszystkim wiary katolickiej, ale także innych wyznań.
Serwis nie ma stałej redakcji, prowadzą go dwie osoby: Gajcy i wydawca Onet.pl z Krakowa Rafał Cieniek. – Na chwilę obecną nie ma stałych felietonistów biorących udział w projekcie. Mimo to teksty autorskie, które publikujemy, powstały z myślą o Onet Religia – powiedział Gajcy.
Pytany, czy w serwisie będą publikować zarówno osoby związane z „Tygodnikiem Powszechnym”, jak i z „Frondą”, odpowiedział: – Kościół jest na tyle bogaty, że po jednej i drugiej stronie każdy ma coś ciekawego do powiedzenia. Chcemy publikować ciekawe teksty o życiu z Bogiem i na tym nam najbardziej zależy. Piszemy o wierze, nie o polityce.
Serwis, oprócz wiadomości dotyczących religii i Kościoła katolickiego, zawiera również autorskie teksty publikowane w poszczególnych sekcjach. „Modlitwa na każdy dzień” zawiera wybrany fragment z Ewangelii, modlitwę poranną, popołudniową oraz na koniec dnia. W sekcji „Ludzie Boga” znaleźć można historie ludzi, którzy opowiadają o swojej wierze, w „Bóg w wielkim mieście” ciekawostki związane z wiarą. Sekcja „Opinie” zawiera autorskie komentarze i felietony. Na start serwisu opublikowano w niej teksty ks. Andrzeja Kobylińskiego, o. Remigiusza Recława oraz publicysty Tomasza Terlikowskiego.
Obecnie serwis Onet Religia jest częścią Wiadomosci.onet.pl. Teksty mają być promowane na stronie głównej.
Osobne działy poświęcone wierze i religii mają także Wirtualna Polska i Interia. Religia jest jedną z kategorii Opinie.wp.pl, z kolei dział Religia jest częścią serwisu Fakty.interia.pl.