Protest Towarzystwa Dziennikarskiego przeciw odebraniu lokalu Fundacji Prasowej w Warszawie

Towarzystwo Dziennikarskie protestuje przeciw odebraniu lokalu dzierżawionego przez Fundację Prasową w Warszawie. List otwarty w tej sprawie wystosowano dla władz Warszawy i wojewody mazowieckiego.

Towarzystwo Dziennikarskie w obronie Fundacji Prasowej dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej protestuje w sprawie odebrania lokalu dzierżawionego przez organizację w Warszawie. Chodzi o mieszkanie w kamienicy na Nowym Świecie 58, gdzie od 27 lat działa fundacja założona przez dziennikarza Stefana Bratkowskiego.

Według Towarzystwa Dziennikarskiego, fundacja umożliwia debatę obywatelską oraz dyskusję w ramach Centrum Edukacji Społecznej – spadkobierców Konwersatorium Doświadczenie i Przyszłość. Swoje miejsce mieli znaleźć tam również wykluczani społecznie i niepełnosprawni.

„To tam od lat można było słuchać na otwartych spotkaniach i dyskutować z najwybitniejszymi przedstawicielami nauki, kultury, sztuki czy polityki, takimi jak m.in. Bogumiła Berdychowska, Bogdan Borusewicz, Wojciech Burszta, Włodzimierz Cimoszewicz, Janusz Czapiński, Ludwik Dorn, Andrzej Friszke, Maciej Gdula, Bogdan Góralczyk, Jerzy Hausner, Wiktor Jerofiejew, Michał Komar, Paweł Kowal czy Ireneusz Krzemiński” – wymienia Towarzystwo Dziennikarskie.

Fundacja „Też chcemy być” pod tym samym adresem

W tym samym miejscu działa również Fundacja „Też chcemy być” i założona przez nią Spółdzielnia Socjalna i Klubokawiarnia „Pożyteczna”, której pracownikami i pełnoprawnymi członkami spółdzielni są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W tym samym budynku znajduje się także Akademia Umiejętności – jedyna w Polsce szkoła wyższa dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, pozwalająca im po ukończeniu edukacji na wszystkich szczeblach szkolnictwa specjalnego, kontynuować naukę.

Wypowiedzenie lokalu w ciągu miesiąca

„Tej wspaniałej, różnorodnej działalności chce położyć kres miasto stołeczne Warszawa, które od listopada 2017 roku przez wiele miesięcy nie odpowiadało na kolejne pisma z Fundacji o przedłużenie dzierżawy, a obecnie przysłało jej żądanie wyprowadzki w ciągu miesiąca” – napisało w swoim apelu Towarzystwo Dziennikarskie.

Zwróciło się również bezpośrednio do władz Warszawy, jako administratorów nieruchomością oraz do wojewody mazowieckiego, jako jej właściciela o decyzję pozwalającą na kontynuowanie działalności fundacji. – Gdyby miało stać się inaczej, byłoby to ponurym sposobem uczczenia 100-lecia polskiej Niepodległości – stwierdziło Towarzystwo Dziennikarskie.

Pod listem Towarzystwa Dziennikarskiego podpisali się jego członkowie oraz dziennikarze, ludzie kultury, sztuki, filmu, a także politycy:

Jerzy Baczyński

Bogdan de Barbaro

Bogdan Białek

Anna Bikont

Elżbieta Bińczycka

Seweryn Blumsztajn

Krzysztof Bobiński

Jerzy Borowczak

Piotr Cywiński

Kamil Dąbrowa

Andrzej Dudziński

Magda Dygat

Andrzej Dysiński

Andrzej Friszke

Tadeusz Gadacz

Kamila Gasiuk – Pihowicz

Konstanty Gebert

Mikołaj Grynberg

Agnieszka Holland

Ewa Ivanova

Krystyna Janda

Ludwik Janion

Stanisław Jędrzejewski

Andrzej Jonas

Kuba Karyś

Renata Kim

Lena Kolarska-Bobińska

Maja Komorowska

Joanna Kos-Krauze

Marek Kossakowski

Andrzej Krajewski

Henryka Krzywonos-Strycharska

Danuta Kuroń

Jolanta Kurska

Anna Kwiatkowska

Jacek Leociak

Magdalena Łazarkiewicz

Wojciech Maziarski

Paweł Moskalewicz

Piotr Mucharski

Stefan Niesiołowski

Zbigniew Nosowski

Maria Nurowska

Rafał Olbiński

Janusz Onyszkiewicz

Jan Ordyński

Maja Ostaszewska

Katarzyna Pilarska

Piotr Rachtan

Jacek Rakowiecki

Grzegorz Rzeczkowski

Elżbieta Sawicka

Monika Sieradzka

Krzysztof Skiba

Michał Szczerba

Jarosław J. Szczepański

Konrad Szołajski

Ewa Szprynger

Marcin Święcicki

Joanna Tokarska-Bakir

Barbara Toruńczyk

Agata Tuszyńska

Adam Wajrak

Ewa Wanat

Robert Walenciak

Jarosław Wałęsa

Andrzej Wielowieyski

Janusz Wiertel

Paweł Wimmer

Adam Zagajewski

Grzegorz Zariczny

Jacek Żakowski.

W czerwcu br. prezesem organizacji został ponownie wybrany Seweryn Blumsztajn z „Gazety Wyborczej”. Do zarządu stowarzyszenia weszli także: Ewa Ivanova z „Gazety Wyborczej”, Krzysztof Bobiński z „Financial Times” oraz Jan Ordyński z „Przeglądu”.