Zgodnie z zasadą must carry, opisaną w ustawie o radiofonii i telewizji, operatorzy muszą umieszczać w swojej ofercie telewizje naziemne, które kiedyś nadawały w wersji analogowej (tj. trzy anteny TVP oraz Polsat, TVN, TV Puls i TV 4), a zasada must offer oznacza, że nadawcy tych siedmiu kanałów nie mogą odmówić operatorowi udostępnienia swojego sygnału.
Od ponad dwóch lat nadawcy, których kanały objęte są zasadą, są w sporze prawnym z Wirtualną Polską. Twierdzą, że w serwisie WP Pilot (Pilot.wp.pl) stacje te udostępniane są bez ich zgody (WP przekonuje, że postępuje zgodnie z prawem). O kontrowersjach dotyczących interpretacji przepisów zrobiło się głośno w związku ze zbliżającymi się mistrzostwami świata w piłce nożnej, do których w Polsce prawa ma Telewizja Polska. Chcieli skorzystać z tego inni nadawcy, pokazując mecze w swoich serwisach internetowych – korzystając właśnie z zasady must carry.
Głos zabrała KRRiT, która – jak informowaliśmy – we wtorek 22 maja podtrzymała stanowisko z 2013 roku dotyczące zasady must carry/must offer i uznała, że każde rozprowadzanie programu wymaga uzyskania stosownej zgody nadawcy. W stanowisku powołuje się na komentarze do ustawy specjalisty prawa autorskiego profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Andrzeja Matlaka („Gdyby nadawca nie złożył opisanego wcześniej oświadczenia woli, operator nie będzie mógł rozprowadzać programów telewizyjnych”). Rada przywołuje postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 2016 roku, który przyjął, że artykuł ustawy „nie przewiduje samodzielnych działań operatora, gdy nadawca nie udostępnia mu sygnału”.
Co teraz zrobi właściciel WP Pilot? – Czekamy na opinię prawną – mówi Michał Siegieda, rzecznik Wirtualnej Polski.
– Nie będę tego komentował – informuje członek zarządu TVN Maciej Maciejowski, poproszony o odniesienie się do stanowiska KRRiT.
Stanowisko skomentowała za to TVP. W wydanym komunikacie stwierdziła, że Krajowa Rada „nadal nie odniosła się do istoty poważnych problemów i wątpliwości interpretacyjnych powstałych w związku z uzupełnianym stanowiskiem, które oczekują na pilną i bardziej jednoznaczną wypowiedź regulatora w tej sprawie”. TVP zwraca uwagę, że stanowisko z 2013 roku traktowane jest przez część rynku jako stanowisko w sprawie must carry/must offer także w otwartym internecie.
„Nadawcy, w tym TVP, nabywający kosztowne prawa na przykład sportowe, nie powinni być narażeni na niepewność obrotu i ryzyko ponoszenia znacznych strat z powodu niejednoznacznych wypowiedzi regulatora w zakresie interpretacji przepisów ustawy” – uważa telewizja publiczna.
– Stanowisko Krajowej Rady jest interpretacją prawną organu i wskazuje, w jaki sposób organ patrzy na konkretny problem na rynku mediów. To może być wskazówka, w jaki sposób będzie wydawał decyzje administracyjne – tłumaczy Karol Laskowski, prawnik z kancelarii Dentons. Zwraca uwagę, że kwestia konieczności uzyskania zgody – o której napisała KRRiT w stanowisku – wynika bezpośrednio z ustawy o radiofonii i telewizji, a także z ustawy o prawie autorskim. Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji nadawca kanału objętego zasadą must carry/must offer „nie może odmówić operatorowi rozprowadzającemu program w sieci telekomunikacyjnej (…) zgody na rozprowadzenie tego programu” i „jest zobowiązany do nieodpłatnego udostępniania tego programu na wniosek operatora rozprowadzającego program, w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku”.
– Do tej pory mieliśmy sytuację, w której nadawcy nie udzielali zgody, a WP Pilot samowolnie udostępniał sygnał, twierdząc, że działa zgodnie z prawem – przypomina Karol Laskowski. – Stanowisko Krajowej Rady jest korzystne dla nadawców kanałów objętych zasadą must carry/must offer, takich jak TVP, TVN, Polsat, TV Puls. Rada wyraźnie stwierdziła, że dopóki operator nie ma zgody, nie można rozprowadzać kanału samowolnie – podkreśla Laskowski.
Co w tej sytuacji powinien zrobić właściciel WP Pilot? – Spodziewałbym się natychmiastowego zaprzestania rozprowadzania kanałów objętych must carry/must offer – odpowiada Laskowski.
Na razie, na czas negocjacji z Telewizją Polską, z WP Pilot zniknęły TVP 1, TVP 2 i TVP Warszawa. Jeszcze w środę wieczorem bez zmian oglądać tam można było Polsat, TVN, TV Puls i TV 4.