– Złożyliśmy Emitelowi realną ofertę, ale ją odrzucił. Dlatego będziemy posiłkować się multipleksem trzecim, żeby spełnić obietnicę daną kibicom na mundial – powiedział Jacek Kurski o rozmowach dotyczących emisji TVP Sport na MUX-8. – Jesteśmy dopiero po pierwszym spotkaniu negocjacyjnym. Mam nadzieję że uda nam się porozumieć – zaznaczył Andrzej Kozłowski, prezes Emitela.
Telewizja Polska negocjacje z Emitelem dotyczące emisji jej stacji na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-8) zaczęła w drugiej połowie kwietnia. Nadawca publiczny ma tam zarezerwowane trzy sloty, ale nie uruchomił jeszcze żadnego swojego kanału, mimo że multipleks działa od jesieni 2016 roku.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdziła, że jeżeli TVP do końca kwietnia nie podejmie rozmów z Emitelem o obecności jej stacji na MUX-8, może zostać ogłoszony konkurs na zagospodarowanie tych trzech slotów.
TVP planuje start TVP Sport na MUX-8 przed mistrzostwami świata
Pod koniec kwietnia Jacek Kurski zapowiedział, że na MUX-8 od czerwca będzie nadawany TVP Sport w jakości HD. Telewizji Polskiej zależy, żeby kanał trafił na multipleks przed 14 czerwca, kiedy zaczną się piłkarskie mistrzostwa świata (TVP ma wyłączne prawa do emisji w Polsce meczów z tego turnieju).
Jak przebiegają rozmowy nadawcy z Emitelem? – Złożyliśmy Emitelowi realną ofertę, ale ją odrzucił. Dlatego będziemy posiłkować się multipleksem trzecim, żeby spełnić obietnicę daną kibicom na mundial – powiedział Jacek Kurski we wtorek podczas Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej.
Trzeci multipleks naziemnej telewizji cyfrowej został w całości oddany TVP. Obecnie są tam emitowane stacje TVP1, TVP2 i TVP1 (wszystkie w jakości HD), TVP3, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Rozrywka.
Uczestniczący z Jackiem Kurskim w panelu dyskusyjnym Andrzej Kozłowski, prezes Emitela, zaznaczył, że rozmowy z TVP nie zostały definitywnie zakończone.
– Jesteśmy dopiero po pierwszym spotkaniu negocjacyjnym, dżentelmeni o takich sprawach nie rozmawiają – powiedział. – Czerwiec jest dla mnie terminem mobilizacyjnym z powodu mistrzostw świata w piłce nożnej. Brakowało mi TVP Sport na MUX-8, mam nadzieję że uda nam się porozumieć – zadeklarował Kozłowski.
Kluczową kwestią w negocjacjach wydaje się opłata dla Emitela za obsługę techniczną emisji. Jacek Kurski sugerował to już pod koniec kwietnia. – Liczymy na to, że Emitel urealni swoje oczekiwania i będziemy mogli za uczciwe pieniądze kupić nasze zarezerwowane sloty – stwierdził wtedy.
O pieniądze z Emitelem spierają się też nadawcy części kanałów, które od półtora roku są obecne na MUX-8. Wirtualna Polska (właściciel Telewizji WP) i TV Spektrum (nadawca Nowa TV, większościowym udziałowcem spółki jest Grupa ZPR Media) pod koniec ub.r. zaczęły płacić Emitelowi znacznie niższe stawki niż zapisano w pierwotnych umowach. Nadawcy podpisali je na 10 lat, zgodzili się uiszczać nieco ponad 6 mln zł rocznie.
Obecnie jednak twierdzą, że zasięg techniczny MUX-8 jest w rzeczywistości znacznie niższy niż podaje to Emitel. Na dowód przytaczają wyniki z badania oglądalności realizowanego przez Niselen Audience Measurement. Emitel skierował pozwy sądowe przeciw obu firmom.
KRRiT: TVP nie może już stracić swoich miejsc na MUX-8
Czy jeśli Telewizja Polska definitywnie nie porozumie się z Emitelem co do obsługi jej stacji na MUX-8, straci rezerwację swoich slotów? Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl, że taki fakt nie nastąpi, ponieważ liczy się, że firmy podjęły negocjacje.
– Warunki zostały spełnione, TVP rozpoczęła negocjacje we wskazanym terminie – podkreśla Kołodziejski.