Sąd Najwyższy zdecydował ws. zabójstwa Jarosława Ziętary

Sąd Najwyższy oddalił w czwartek kasację prokuratury od wyroku uniewinniającego b. senatora Aleksandra Gawronika w sprawie podżegania do zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. Gawronik jest już ostatecznie uniewinniony.

Prokuratura oskarżyła senatora z lat 90. Aleksandra Gawronika (zgadzał się na publikację nazwiska podczas procesu obu instancji) o to, iż nakłaniał pracowników ochrony firmy Elektromis do zabójstwa poznańskiego dziennikarza, który zaginął w 1992 roku.

Proces Gawronika toczył się przed poznańskim sądem okręgowym od stycznia 2016 roku. W lutym 2022 roku sąd nieprawomocnie uniewinnił byłego senatora. Prokuratura złożyła apelację, którą poznański sąd apelacyjny oddalił w styczniu br. i utrzymał uniewinnienie w mocy. Prokuratura złożyła wówczas kasację rozpoznaną w czwartek w Izbie Karnej SN. Kasacja została oddalona jako „oczywiście bezzasadna”.

Sprawa Jarosława Ziętary

Jarosław Ziętara urodził się w Bydgoszczy w 1968 r. Był absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował najpierw w radiu akademickim, później współpracował m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Kurierem Codziennym”, tygodnikiem „Wprost” i z „Gazetą Poznańską”. Ostatni raz widziano go 1 września 1992 r. Rano wyszedł z domu do pracy, ale nigdy nie dotarł do redakcji „Gazety Poznańskiej”. W 1999 r. został uznany za zmarłego. Ciała dziennikarza do dziś nie odnaleziono.

W sierpniu br. podawaliśmy, że prezydium Rady Polskich Mediów zwróciło się do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara o ponowne podjęcie śledztwa dotyczącego jednego z wątków dotyczących zabójstwa Jarosława Ziętary.