W poniedziałek o 19.30 na antenie wPolsce24 Michał Adamczyk poprowadził pierwsze wydanie „Wiadomości”. Stacja o godz. 7 rozpoczęła nadawanie na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. – 19.30 nie będzie już mętna i bez wyrazu, bo wystartowała nowa stacja wPolsce24 – stwierdził na początku programu Adamczyk.
Adamczyk, którego w święta Bożego Narodzenia Rada Mediów Narodowych powołała na prezesa Telewizji Polskiej (nie doszło do wpisania tej zmiany do Krajowego Rejestru Sądowego) wyraził radość, że dotychczasowi dziennikarze TVP mogą ponownie gościć w domach widzów.
Zapowiedział też pierwszy materiał o kulisach startu nowej stacji, który przygotował Rafał Jarząbek, w ostatnich latach pracujący w portalu tvp.info, którym kierował Samuel Pereira. Sam Pereira, który podczas ostatniego roku w Telewizji Polskiej, kierował kanałem TVP Info, również związał się z nową stacją.
Szereg dawnych twarzy TVP w nowych „Wiadomościach”
Kolejny materiał przygotowała Żaklina Skowrońska (przed zmianami w TVP związana z TVP Info). Dotyczył zatrzymania w Londynie Michała Kuczmierowskiego, byłego prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W programie pojawił się tez materiał Stanisława Pyrzanowskiego (wcześniej TVP Info). Był poświęcony zarzutom dla policjanta, który nie wpuścił posłanek Koalicji Obywatelskiej do strefy przy granicy z Białorusią.
Bartosz Łyżwiński (wcześniej „Wiadomości” TVP1) przygotował materiał o odrzuceniu sprawozdania wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Po „offie” Adamczyk połączył się z Łyżwińskim, który stał pod budynkiem Sejmu. Reporter sprawiał wrażenie źle „doświetlonego”.
O sprawie aresztowanego księdza Michała Olszewskiego materiał przygotowała Anna Pawelec (wcześniej „Wiadomości”). Tematem zamykania porodówek zajęła się Małgorzata Gałka (wcześniej „Wiadomości”). Przygotowała materiał i wejście na żywo. Nie sprzed szpitala, ale Stadionu Narodowego. Tematem kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych zajął się Konrad Hryszkiewicz, związany ze stacją wPolsce.pl (została zastąpiona przez wPolsce24) od ponad dwóch lat. Później Adamczyk pokazał na grafice „Bilans niemieckich zbrodni” z czasów II wojny światowej. Podano wyliczenia dotyczące liczby ofiar i strat materialnych.
Później na krótko znowu pokazano kulisy powstania nowej stacji i rozpoczął rozmowę z Jarosławem Kaczyńskim, pierwszym gościem „Wiadomości”. Po krótkim rozpoczęciu rozmowy Adamczyk zaprosił na prognozę pogody, po której znowu można było oglądać jego wywiad z prezesem PiS. Poza Adamczykiem „Wiadomości” ma prowadzić Marta Kielczyk, która również pracowała wcześniej na Placu Powstańców.
Dawnych dziennikarzy Telewizji Polskiej można oglądać nie tylko w programie „Wiadomości”, ale także w pozostałych pasmach stacji. Po południu serwisy informacyjne i rozmowy z publicystami prowadzili Marta Kosik (wcześniej TVP Info) i Daniel Stanisławski (do grudnia ub.r. prezenter i reporter TVP Info, wcześniej researcher w „Faktach” TVN). Wiceszefem wPolsce24 i szefem „Wiadomości” został Marcin Tulicki, wcześniej m.in. wiceszef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i reporter tego programu w TVP. Na antenie kanału będzie możn oglądać także Martę Piasecka (do grudnia ub.r. prowadząca „Teleexpress”, wcześniej związana z TVP Info i TV Republika). Prognozę pogody prowadził Mateusz Gadomski (wcześniej TVP3). Gospodarzami „Poranka” wPolsce24 będą Magdalena Ogórek i Rafał Porzeziński oraz Małgorzata Opczowska i Jacek Łęski. To w większości także byłe twarze TVP.
Karnowski: będziemy te wszystkie niedociągnięcia poprawiali
Choć kolorystycznie belki i wizytówki „Wiadomości” wPolsce24 przypominają te stosowane w „Wiadomościach” TVP, to nowemu programowi daleko do poziomu technicznego i realizacyjnego Telewizji Polskiej. W rozmowie z prezesem Kaczyńskim, realizator rzadko decydował się na dalszy czy „dwójkowy” plan. Być może dlatego, że studio wPolsce24 sprawia wrażenie dość ciasnego. W przypadku niektórych materiałów nadawca posiłkuje się statycznymi zdjęciami. Najwyraźniej archiwum wPolsce.pl nie jest zbyt bogate. Emisja naziemna jest prowadzona w standardowej rozdzielczości. Zmieni się to dopiero, kiedy Urząd Komunikacji Elektronicznej, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i nadawcy porozumieją się w sprawie zmiany standardu ósmego multipleksu na DVB-T2/HEVC.
Podczas debiutu wPolsce24 nie zabrakło problemów technicznych, m.in. związanych z dźwiękiem. Podczas jednego z programów prowadzonych przez Stanisławskiego widzowie mogli słyszeć głos z reżyserki.
– Będziemy sobą. Będziemy tacy sami jak portal wPolityce.pl, tygodnik Sieci, będziemy tacy, jak ci, którzy tworzą to środowisko medialne i ci, którzy dołączyli. Myślę, że taki głos jest w Polsce potrzebny. To jest głos, który będzie bronił polskiej niepodległości, polskich spraw, polskich wartości. Będzie też słuchał, rozmawiał, przedstawiał argumenty, będzie w łączności z widzami. Widzimy po pierwszych reakcjach, że są one bardzo pozytywne. Dziękujemy za te wszystkie głosy wsparcia. One są dla nas ważne. To trudny moment, moment startu. Obiecujemy, że będziemy się rozwijali. Będziemy te wszystkie niedociągnięcia krok po kroku poprawiali i będziemy walczyli o to, żeby stać się takim ważnym głosem na rynku telewizyjnym – mówił Jacek Karnowski, redaktor naczelny wPolsce24.
Określił Adamczyka ostatnim legalnym prezesem TVP i chwalił byłych dziennikarzy nadawcy publicznego. – To są naprawdę wybitne osobowości dziennikarskie. Są też takie programy jak Bez cenzury, dawniej Wieczór bez cenzury. Bardzo lubiany program komentatorski teraz o godzinie 18.30. Jest z nami też ekipa, która tworzy program Polityka na deser. Program w sposób luźny komentujący naszą rzeczywistość Krzysztof Feusette, Dorota Łosiewicz, Stanisław Janecki. Wymienię tylko kilka osób – dodał Karnowski. Na antenie stacji dalej można oglądać też Marcina Wikło i Marka Pyzę, którzy dotychczas byli związani ze stacją wPolsce.pl, a w czasie poprzednich rządów PiS w TVP z nadawcą publicznym.
wPolsce24 można oglądać na 52 kanale naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-8). 51. pozycję zajmuje konkurencyjna Republika. Stacja jest też dostępna m.in. w Polsat Box (196 kanał) i Polsat Box Go, Netii (192 kanał), Orange (32 kanał), Vectrze (825 kanał) UPC Polska (339 kanał na dekoderach Mediabox i 121 na dekoderach Kaon i Horizon). Stream kanału jest nadawany pod adresem wpolsce24.tv i na YouTube. Do końca września wPolsce24 będzie można oglądać też na multipleksie eksperymentalnym BCAST (Gdańsk, Warszawa i Wrocław).