Szef KRRiT upomniał TVP za materiał z ojcem reportera „19.30”

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski nie nałoży na Telewizję Polską grzywny za materiał Macieja Gąsiorowskiego o ojcu chorym na Alzheimera – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT wyjaśnia, że nadawca został pouczony jak informować o stanie zdrowia.

3 stycznia 2024 roku program „19.30”, który dwa tygodnie wcześniej zastąpił „Wiadomości” TVP1 i TVP Info, wyemitował materiał Macieja Gąsiorowskiego. Jego bohaterem był m.in. starszy mężczyzna o imieniu Ryszard, który uważa, że ma wciąż 22 lata i pragnie odwiedzać swoich rodziców. W reportażu pojawiły się również inne osoby cierpiące z powodu choroby Alzheimera, a także eksperci.

Pod koniec autor materiału Maciej Gąsiorowski powiedział: – „Pan Ryszard to mój tata. Kiedyś kłóciliśmy się o politykę, pieniądze czy moje długie włosy, ale Alzheimer wymazał wszystkie spory. Została miłość. I to właśnie miłość jest najlepszym lekiem na tę chorobę”. Prowadząca program „19:30” Joanna Dunikowska-Paź skomentowała materiał słowami „wyjątkowe osobiste wyznanie w bardzo ważnej sprawie”.

Oburzenie przewodniczącego KRRiT

Po emisji na materiał Gąsiorowskiego zareagował Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. – Poleciłem wdrożenie postępowania wyjaśniającego z urzędu w sprawie tego reportażu pod kątem naruszenia godności osoby chorej, ujawnienia wizerunku oraz danych osobowych. Zwrócę się także do Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Pacjenta w tej sprawie – napisał na portalu X (dawny Twitter).

Jaką decyzję w sprawie materiału podjął przewodniczący KRRiT? – Przewodniczący KRRiT skierował do Telewizji Polskiej pismo upominające. W piśmie tym stwierdził, że w omawianym przypadku doszło do ujawnienia wizerunku osoby cierpiącej na Alzheimera oraz naruszenia jej godności. Przewodniczący KRRiT podkreślił, że informacje o stanie zdrowia są pod szczególną ochroną, jako element sfery prywatnej. Dlatego pokazywanie w telewizji osoby chorej zastrzeżone jest wieloma ograniczeniami. Sprawowanie opieki prawnej nad niepełnosprawnym także nie uprawnia do ingerowania w aspekty godnościowe chorego podopiecznego – informuje Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

Nadawca został upomniany. – Przewodniczący KRRiT zwrócił nadawcy uwagę, że podejmowanie tego rodzaju tematyki powinno być każdorazowo skrupulatnie rozważane. Informacje dotyczące osobistych i delikatnych sfer życia bohaterów nie mogą naruszać ich godności oraz dóbr osobistych. Sam odbiór materiału nie budził zastrzeżeń z punktu widzenia etyki dziennikarskiej – dodaje Brykczyńska.

Z danych Nielsena wynika, że w lipcu br. TVP1 miała 8,58 proc. udziału w rynku telewizyjnym, co dało tej stacji pozycję lidera.