Skarga na dyskusję w TVP Info o interpłciowości w sporcie

Piotr Maślak

Do KRRiT wpłynęła skarga na ubiegłotygodniowe wydanie programu „Kontrapunkt” poświęcone zjawisku interpłciowości w sporcie. Nadawca skargi pisze o „mowie nienawiści” i braku rekcji prowadzącego.

Jak dowiedzieliśmy się w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, po emisji wspomnianego programu TVP Info prowadzonego przez Piotra Maślaka do Rady wpłynęła dotychczas jedna skarga indywidualna. „Postawiony w niej zarzut dotyczy stosowania mowy nienawiści przez gościa audycji wobec osób interpłciowych, m.in. nazywanie bokserki Imane Khelif mężczyzną i braku reakcji prowadzącego” – przekazała nam rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska.

Kontrowersyjne wydanie programu „Kontrapunkt” miało miejsce 9 sierpnia. Piotr Maślak zaprosił do rozmowy o transpłciowości w sporcie prawniczkę Magdalenę Grzyb, zajmującą się m.in. problematyką płci w prawie oraz Łukasza Sakowskiego, biologa, autora bloga To Tylko Teoria, który ma za sobą przerwaną tranzycję.

Punktem wyjścia do dyskusji była głośna walka pięściarek na ostatnich igrzyskach olimpijskich Angeli Carini z Włoch z Imane Khelif z Algierii, która, jak stwierdził prowadzący, „biologicznie jest mężczyzną”. Rozmowa w studiu TVP Info odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych, głównie na platformie X.

Kontrowersyjne wydanie “Kontrapunktu”. Krytyka pod adresem Maślaka

Piotr Maślak został skrytykowany m.in. za jednostronny dobór gości, wśród których zabrakło przedstawiciela osób interpłciowych. Dziennikarzowi wytknięto także mylne stosowanie pojęć interpłciowości i transpłciowości. Głos na wspomnianej platformie zabrała m.in. Maja Heban, transpłciowa aktywistka, autorka książki „Godność, proszę. O transpłciowości, gniewie i nadziei”.

– To @maslak_piotr prowadził dzisiejszy program Kontrapunkt w TVP Info, do którego zaproszono działaczy antytrans i stosowano mowę nienawiści wobec osób transpłciowych i interpłciowych. Nazywanie tranzycji „kastracją”, a interpłciowych kobiet „mężczyznami” jest dla ciebie ok? – spytała dziennikarza TVP Info. W podobnym tonie Maślaka i jego gości skrytykował także szczeciński polityk partii Razem Adam Kościelak.

– Nie no, ja się poddaję, miałem nadzieję, że w tym “Kontrapunkcie” to, chociaż zaproszą kogoś jakkolwiek „z drugiej strony” i że ten Sakowski to tak dla pluralizmu… A ONI OPRÓCZ SAKOWSKIEGO ZAPROSILI MAGDALENĘ GRZYB, AŻ MUSIAŁEM SPRAWDZIĆ, CZY TO NIE TV REPUBLIKA.

W poniedziałek Piotr Maślak odniósł się do krytyki na portalu X, zapowiadając kolejne wydanie „Kontrapunktu” poświęcone zagadnieniu płci w sporcie, tym razem jednakże z udziałem reprezentacji środowisk transpłciowych.

– W związku z podważaniem kompetencji gości programu poświęconego płci w sporcie, w najbliższy piątek wrócimy do tematu. Gości zaprosimy w konsultacji z organizacjami reprezentującymi środowisko osób transpłciowych. Zależy nam na perspektywie naukowej. Takich gości chcemy zaprosić – napisał dziennikarz TVP Info.

Piotr Maślak: kariera w mediach

Piotr Maślak przeszedł z radia TOK FM do TVP Info w styczniu tego roku. Poza prowadzeniem programu „Kontrapunkt” objął także stanowisko dyrektora agencji kreacji publicystyki, dokumentu i audycji społecznych TVP. Dla dziennikarza był to powrót na Woronicza po ośmioletniej przerwie.

Maślak był związany z TVP od 2009 do 2016 roku. Był gospodarzem programu „Kawa czy herbata?”, magazynu „Kontakt” czy „Puls Polski”. Prowadził także serwisy informacyjne w TVP Info i przygotowywał materiały dla „Wiadomości”. Pracę w TVP stracił na początku prezesury Jacka Kurskiego.