Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych składa wniosek do UOKiK

Maciej Kossowski

Sześć spółek mediowych – Agora, Interia.pl, Ringier Axel Springer Polska, TVN, Wirtualna Polska Media i Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe – złożyło do UOKiK wniosek ws. utworzenia Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych. Organizacja pod tą nazwą działa obecnie jako związek zawodowy.

Wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął 9 sierpnia. Urząd na wydanie decyzji ma miesiąc z możliwością przedłużenia tego terminu.

Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych ma prowadzić działalność „w zakresie zbiorowego zarządzania prawami pokrewnymi do publikacji prasowych, ochrony praw pokrewnych do publikacji prasowych oraz wspierania i reprezentowania interesów podmiotów, którym przysługują prawa pokrewne do publikacji prasowych” – poinformowano na stronie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Członkowie Związku złożyli do UOKiK zgłoszenie zamiaru koncentracji z wnioskiem o zgodę UOKiK. Już w pierwszym komunikacie o utworzeniu Związku mówiliśmy, że Związek planuje reprezentować swoich członków w negocjacjach z big techami po spełnieniu stosownych wymagań przez właściwe przepisy. Ten wiosek to element spełniania tych wymagań. Chcemy działać jak najbardziej transparentnie, z przekonaniem, że nie ma żadnych wątpliwości dotyczących statusu prawnego organizacji w tym kontekście – komentuje dla Wirtualnemedia.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych zrzesza media

Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC) jako organizacja branżowa powstał we wrześniu 2023 roku, są w nim przedstawiciele Grupy WP, Ringier Axel Springer Polska i Agory, Grupy ZPR Media oraz TVN Warner Bros. Discovery i Interia.

Celem związku jest reprezentowanie interesów jego członków w tworzeniu ram regulacyjnych istotnych z punktu widzenia mediów. Obecnie organizacja chce skupić się na działaniach w zakresie zbiorowego zarządzanie prawami pokrewnymi, w związku implementacją unijnej dyrektywy DSMM. Daje ona wydawcom mediów prawo do tantiem za wykorzystywanie treści dziennikarskich przez największe koncerny cyfrowe.

Prezesem ZPWC jest Maciej Kossowski, w radzie nadzorczej zasiadają Jacek Świderski (Grupa WP), Aleksander Kutela (Ringier Axel Springer Polska), Bartosz Hojka (Agora), Katarzyna Białek (Grupa ZPR Media) oraz Dorota Żurkowska (TVN Warner Bros. Discovery).

ZPWC jako związek zawodowy został zarejestrowany w lutym tego roku. Jako przedsiębiorstwo będzie mieć już udziałowców – sześciu czołowych wydawców – którzy ze względu na skalę swojej działalności muszą uzyskać zgodę prezesa UOKiK na utworzenie wspólnego podmiotu.