Stacja Republika poinformowała na pasku, że na MUX-L2 naziemnej telewizji cyfrowej ruszył jej drugi kanał. Jarosław Olechowski, szef wydawców stacji nadmienił na portalu X, że Telewizja Republika Plus zastąpiła dotychczasową emisję Republiki, którą można oglądać za pośrednictwem ogólnopolskiego MUX-8.
MUX-L2 obejmuje zasięgiem Rybnik i okolice. Do zmiany w ofercie multipleksu lokalnego doszło w piątek. – Włączyliśmy drugi kanał TV Republika na dotychczasowym MUX Lokalnym Kanał 23. Aby odbierać sygnał informacyjno-publicystycznej Republiki, należy przestroić się na kanał 51. Tomasz Sakiewicz, prezes TV Republika poinformował o uruchomieniu nowego kanału o profilu ogólnotematycznym. Początkowo będzie emitowany internetowo, trwają jednak prace nad poszerzeniem jego dystrybucji – poinformował nadawca.
Będzie zmiana nazwy Telewizji Republika?
Nieco szerzej start nowej stacji na multipleksie lokalnym opisał na portalu X (dawny Twitter) Jarosław Olechowski. – W ciągu najbliższych godzin rozpocznie się emisja naszego drugiego kanału Telewizja Republika Plus w naziemnej telewizji cyfrowej na lokalnym MUX-L2 TVT na kanale 23. Zaczynamy budować dystrybucję Republiki+ poza internetem! Dotychczas na kanale 23 MUX-L2 TVT (równolegle z MUX-8) emitowaliśmy sygnał naszego kanału informacyjnego Republika. Teraz w telewizji naziemnej będzie on dostępny tylko na MUX-8 na kanale 51 – wyjaśnił.
Nie odpowiedział na nasze pytania dotyczące planów emisji nowej stacji TV Republika na innych multipleksach lokalnych. Nie wiadomo, czy do podobnej zmiany dojdzie w przypadku multipleksów eksperymentalnych (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Katowice) i multipleksów lokalnych (Jelenia Góra, Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki, Wrocław, Świdnica, Lubin, Głogów). Nadawca nie chce też zdradzić, czy wystąpi do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zmianę nazwy stacji satelitarnej z Telewizji Republika na TV Republika+ czy Telewizja Republika Plus.
Stacja Sakiewicza posiada dwie koncesje. Uzyskana niedawno naziemna koncesja Republiki pozwala na nadawanie kanału informacyjno-publicystycznego. Dotychczas kanał nadawał na podstawie koncesji satelitarnej dla TV Republika. Dotyczy ona stacji o charakterze uniwersalnym.
Dwie Republiki ze zbliżoną ofertą programową
Zgodnie z obiema koncesjami, nazwa kanału musi być widoczna na ekranie. – Z informacji jakie uzyskałam z Departamentu Regulacji wynika, że program nadawany za pośrednictwem satelity powinien być pod nazwą TV Republika, a program nadawany naziemnie pod nazwą Republika. Takie są wymogi określone w koncesji – mówiła niedawno Wirtualnemedia.pl Agnieszka Gniado z gabinetu przewodniczącego KRRiT.
W ostatnich dniach obok logotypu Republiki (litera R) dostępnej naziemnie i za pośrednictwem operatorów płatnej telewizji pojawił się napis „Republika”. Na YouTube ruszył z kolei dodatkowy kanał, który zamiast niektórych pasm publicystycznych emituje powtórki programów stacji: „W Ruchu Miłosz Kłeczek” czy „Hity w sieci” z udziałem Oskara Szafarowicza. Logotyp tej stacji jest trochę inny. Sztandarowe programy informacyjne, jak „Dzisiaj” z Danutą Holecką czy „Express Republiki” z Rafałem Patyrą, są emitowane jednocześnie na obu antenach.
Na razie zasięg dodatkowego kanału jest ograniczony do internetu. Z czasem ma on pojawić się w sieciach kablowych i na platformach satelitarnych. – Mówiliśmy od dawna, że mamy kilka różnych pomysłów biznesowych, które będą rozwijane. Kanał Republika obudowywany dodatkowymi kanałami. Prowadzimy rozmowy dotyczące pozyskania inwestorów. To jest proces, który trwa. W tej chwili myślimy o trzech kanałach, które są na różnym etapie zaangażowania. Podjęliśmy decyzję, że najpierw startujemy z kanałem ogólnym – mówił Wirtualnemedia.pl Jarosław Olechowski, szef wydawców stacji.