Od sierpnia obowiązuje nowe pozwolenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej na działalność multipleksu eksperymentalnego DAB+ w Łodzi. Jego wejściu w życie towarzyszy zmiana w ofercie tego MUX-a. Rozpoczęto za jego pośrednictwem nadawanie Radia Imperium i Radia Maryja. Zniknęła m.in. stacja aresztowanego księdza Michała Olszewskiego.
Z końcem lipca z multipleksu zniknęło Radio Profeto, związane z księdzem Michałem Olszewskim, który został zatrzymany w związku z aferą wokół Funduszu Sprawiedliwości. Jego stacja opuściła też MUX-y testowe w Andrychowie, Bielsku-Białej, Gliwicach, Krakowie, Opolu, Starym Sączu i Szczecinie. Stacja dalej prowadzi emisję na multipleksach lokalnych w Katowicach, Poznaniu i Warszawie.
Jak informuje radiopolska.pl, z łódzkiego multipleksu poza Radiem Profeto zniknęło Radio Parada, które mieszkańcy miasta i okolic mogą słuchać w analogu (96,0 MHz). W skład MUX-u wchodzą obecnie: Mega Radio, Disco Radio, Radio Nuta, Radio Imperium, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra i Radio Maryja. Nowe pozwolenie UKE obowiązuje od 1 sierpnia 2025 roku. Pozwala na nadawanie na kanale 10C z obiektu Łódź Komin EC-4.
Problemy ks. Michała Olszewskiego
Mimo mniejszego zasięgu w DAB+, koncesja dla Fundacji Profeto.pl – Sercański Sekretariat na Rzecz Nowej Ewangelizacji z siedzibą w Warszawie na nadawanie w Tokarni (Góra Parszywka) w województwie małopolskim w analogu na częstotliwości 92,1 MHz obowiązuje do 20 sierpnia 2027 roku. Radio Profeto to katolicka rozgłośnia należąca do prowincji Sercanów. Rozpoczęła nadawanie 20 czerwca 2014 roku. Od września 2021 roku stacja nadaje też w Limanowej na częstotliwości 100,3 MHz.
26 marca br. ks. Michał Olszewski został zatrzymany przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Prokuratora podejrzewa go o fałszerstwa w latach 2020-2021 w związku z środkami, które jego fundacja otrzymywała z Funduszu Sprawiedliwości. Poprzez Fundację Profeto duchowny budował ośrodek Archipelag na warszawskim Wilanowie. Śledczy zarzucają księdzu manipulowanie przelewami, aby nie można było sprawdzić faktycznego pochodzenia pieniędzy. Łącznie fundacja otrzymała 98,9 mln zł z Ministerstwa Sprawiedliwości. Fundusz Sprawiedliwości powołano w celu wsparcia ofiar przestępstw.
Duchowny w liście opublikowanym przez TV Republika i tygodnik „Sieci” twierdził, że był poniżany i odmawiano mu wody. Prawicowe media postawiły nawet tezę, że księdza Olszewskiego torturowano. Centralny Zarząd Służby Więziennej stanowczo zdementował te informacje. – Powielanie nieprawdziwych informacji dotyczących rzekomych tortur naraża funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Warszawie -Służewcu na ataki, co ma wpływ na ich bezpieczeństwo – podano w komunikacie.
Emisja na multipleksach testowych nieopłacalna?
W lipcu skończyły się zgody na działalność wielu multipleksów eksperymentalnych DAB+. Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się jednak na kolejne testy. – Prezes UKE wydaje pozwolenia testowe dla multipleksów DAB+, bo nie jest to technologia będąca w Polsce w powszechnym użytku – mówił Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE. Wcześniej UKE zdecydował, że nie będzie wydawał nowych pozwoleń dla multipleksów testowych w DVB-T2, bo to powszechnie obowiązująca technologia.
Multipleksy eksperymentalne DAB+ to dla wielu nadawców regionalnych okazja na przetestowanie swojej popularności w innych regionach. Chociażby Muzyczne Radio z Jeleniej Góry nadaje w DAB+ w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Prehybie, Bielsku-Białej, Andrychowie, Opolu i Gliwicach. Ryszard Pragłowski, prezes stacji w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zauważył, że otrzymuje ona odzew od słuchaczy z różnych części Polski, ale testowa emisja nie jest uwzględniana w badaniach słuchalności. Tym samym dla wielu nadawców generuje tylko koszty zamiast dodatkowych przychodów reklamowych. Dyrektor Radia 7 z Mławy Piotr Ploch, które opuściło MUX w Katowicach, chce zrezygnować z nadawania także w Gdańsku i Wrocławiu, zachowując tylko emisję w Warszawie.
Największym zasięgiem w DAB+ może pochwalić się Polskie Radio. Jego multipleks dociera do około 93 proc. ludności i do 90 proc. powierzchni kraju. W skład multipleksu wchodzą: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Radio Radio dla Ukrainy, Radio Poland, rozgłośnie regionalne i w niektórych województwach ich kanały tematyczne. Poza multipleksem Polskiego Radia w Polsce działają też MUX-y lokalne (Warszawa, Poznań, Katowice, Rzeszów, Tarnów, Toruń, Częstochowa). Multipleksy eksperymentalne działają w: Andrychowie, Bielsku-Białej, Gdańsku, Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Opolu, Przehybie, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu.