Zespół ds. nowelizacji Prawa autorskiego rozpoczął pracę

Znamy reprezentację mediów

Podczas spotkania przedstawicieli mediów z premierem Donaldem Tuskiem zapadła decyzja o powołaniu eksperckiego zespołu, który przygotuje korzystne dla dziennikarzy i wydawców poprawki do nowelizacji Prawa autorskiego implementującego unijną dyrektywę DSM

Korzystne dla dziennikarzy i wydawców poprawki do nowelizacji Prawa autorskiego implementującego unijną dyrektywę DSM mają być gotowe najpóźniej do 23 lipca. Przygotuje je zespół złożony z ekspertów delegowanych przez stowarzyszenia i związki zrzeszające dziennikarzy i wydawców oraz urzędników Ministerstwa Kultury. Wczoraj zespół zainaugurował działalność.

Według ustaleń „Presserwisu” reprezentacja mediów do zespołu ds. nowelizacji Prawa autorskiego wygląda następująco:

  • Jacek Wojtaś, prawnik Izby Wydawców Prasy oraz wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy i Wydawców Repropol;
  • Jakub Kudła, head of media legal w Ringier Axel Springer Polska, członek zarządu Repropolu
  • i Paweł Czajkowski, dyrektor biura prawnego Agory, wiceprezes Repropolu.

Z ramienia Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych do zespołu weszli również: Magdalena Grześko-Zielińska, dyrektorka biura prawnego Interii.pl oraz Piotr Wasilewski, kierownik pionu prawnego TVN.

UOKiK nie chce być arbitrem

– Kluczowa poprawka, którą chcemy przygotować, wprowadzi do Prawa autorskiego mechanizm rozstrzygania ewentualnych sporów o zapłatę wynagrodzeń między wydawcami a platformami cyfrowymi, oparty o arbitraż instytucji państwowej – mówi uczestnik wczorajszego, inauguracyjnego spotkania podzespołu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, proszący o zachowanie anonimowości.

Pierwotnie wydawcy chcieli, aby potencjalne spory o wypłatę wynagrodzeń przez big techy za treści, do których prawa mają dziennikarze i wydawcy, rozstrzygał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednak podczas ostatniego posiedzenia senackiej komisji kultury prezes UOKiK Tomasz Chróstny argumentował, że UOKiK nie może być arbitrem w negocjacjach wydawców z big techami, bo jako urząd antymonopolowy działa w interesie publicznym i nie może zabierać głosu w sprawach indywidualnych.

– Nie będziemy upierać się, że rolę arbitra w ewentualnych sporach z big techami musi wziąć na siebie UOKiK – mówi uczestnik obrad podzespołu eksperckiego. – Ważne, by była to instytucja państwowa, która zrównoważy organizacyjną i finansową przewagę platform cyfrowych nad wydawcami – dodaje.

Interwencja premiera Donalda Tuska

Nowelizację Prawa autorskiego implementująca unijną dyrektywę DSM Sejm uchwalił pod koniec czerwca br. Wprawdzie daje ona dziennikarzom i wydawcom prawo do ubiegania się o wynagrodzenia za treści wykorzystane przez big techy, ale – w ocenie znacznej większości dziennikarzy i wydawców – tylko teoretycznie, bo ustawa nie wprowadza mechanizmów, z których wydawcy mogliby skorzystać w staraniach o rekompensaty za treści wykorzystane przez big techy. Wydawcy zwracają też uwagę, że sami nie mają szans w negocjacjach z potężnymi koncernami internetowymi.

W reakcji na odrzucenie postulatów zgłaszanych w trakcie prac nad nowelizacją w Sejmie, media przeprowadziły 4 lipca akcję protestacyjną pod hasłem „Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów”, w której ostrzegali, że brak wsparcia mediów w Prawie autorskim przez państwo doprowadzi do śmierci jakościowego dziennikarstwa i będzie miało katastrofalne skutki dla polskiej kultury, gospodarki i demokracji.

Dzięki interwencji premiera Donalda Tuska zostało zwołane spotkanie przedstawicieli rządu i mediów w formule okrągłego stołu. W jego trakcie ustalono, że specjalny zespół ekspercki wypracuje korzystne dla dziennikarzy i wydawców poprawki do nowelizacji Prawa autorskiego, które zostaną przyjęte przez senacką komisję kultury 23 lipca i jeszcze w tym miesiącu przez Sejm.