Z koncesji wydanej spółce wynika, że po uzyskaniu zezwoleń m.in. technicznych emisja kanału wPolsce24 ruszy nie później niż dwa miesiące od daty udzielenia koncesji, czyli od 2 lipca.
Stacja wPolsce24 formalnie nowym kanałem
Romuald Orzeł, prezes Fratrii, nie odpowiedział na pytanie, czy spółka podpisała już umowę z Emitelem, operatorem MUX 8 i kiedy wystartuje z emisją. Na pytanie o umowę z Fratrią nie odpowiedział też Emitel.
Jako źródła finansowania nadawania kanału wPolsce24 Fratria we wniosku koncesyjnym wskazała posiadane środki własne oraz te, które będą pochodziły z długoterminowej pożyczki od jej wspólnika, spółki Apella. Koszty emisji naziemnej to niemal 18 mln zł za 10-letnią koncesję i 6 mln zł rocznych opłat dla Emitelu, operatora MUX 8.
Obecnie Fratria nadaje kablowo-satelitarny kanał Telewizja wPolsce.pl. Stacja wPolsce24 formalnie będzie nowym kanałem, bo w konkursie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie można było startować z istniejącymi stacjami.
Telewizja Republika, czyli drugi z podmiotów, który uzyskał koncesję na MUX 8 (na kanał Republika), miała krótszy czas na start – według koncesji było to 14 dni od daty jej udzielenia (od 2 lipca). Spółka wywiązała się z tego terminu, uruchamiając emisję 12 lipca.
Świrski: „Niezbędne jest zwiększenie pluralizmu”
Decyzji o udzieleniu koncesji na emisję na MUX 8 Fratrii i Telewizji Republika przewodniczący KRRiT Maciej Świrski nadał rygor natychmiastowej wykonalności. „W niniejszej sprawie nie ma wątpliwości, iż na obecnym polskim rynku medialnym niezbędnym jest zwiększenie pluralizmu poprzez wprowadzanie nowych nadawców, proponujących widzom dostęp do zupełnie nowych treści” – napisał w uzasadnieniu przewodniczący KRRiT.
I dalej: „W opinii Organu natychmiastowe rozpoczęcie nadawania programu przez Koncesjonariuszy doprowadzi do polepszenia oferty programowej dostępnej dla polskiego telewidza i wpłynie korzystnie na rynek usług medialnych w Polsce, a więc dla dobra polskiego rynku medialnego niezbędne jest, aby Decyzja była natychmiastowo wykonalna”.
Jak dodał Świrski, poza przesłanką ważnego interesu społecznego zachodzi również wyjątkowo ważny interes koncesjonariuszy, co związane jest z ich sytuacją majątkową. „Nie ma bowiem wątpliwości, iż wstrzymanie wykonania decyzji może spowodować ogromne straty finansowe u Koncesjonariuszy, których działalność gospodarcza opiera się na tworzeniu oraz nadawaniu programów telewizyjnych” – uzasadnił przewodniczący Krajowej Rady.
Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego decyzji, od której służy odwołanie, może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności, gdy jest to niezbędne m.in. ze względu na inny interes społeczny lub wyjątkowo ważny interes strony.