Na razie nadawana jest tylko statyczna plansza z logo stacji i zapowiedzią startu emisji. „Tutaj już za chwilę będzie Telewizja Republika. Powiedz innym, jak dostroić odbiornik” – głosi treść komunikatu na planszy. Emisja prowadzona jest na kanale nr 51 w naziemnej telewizji cyfrowej.
Michał Rachoń zachęca do informowania
– To testy techniczne dla nadajników i widzów, aby sprawdzić wzajemne zdolności. Nadawanie programu zaczniemy, jak tylko otrzymamy koncesję – wyjaśnia „Presserwisowi” Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny i prezes stacji.
Z kolei Michał Rachoń, dyrektor programowy Telewizji Republika, zachęcał na antenie do wyszukiwania kanału oraz informowania znajomych i rodziny, w jaki sposób udało się znaleźć ten przekaz.
Na razie podjęto tylko uchwałę o udzieleniu koncesji. Przed jej wydaniem potrzebne są jeszcze m.in. uzgodnienia techniczne w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Na jakiej zasadzie nadawana jest więc plansza?
– Plansza, o którą Pan pyta, nadawana jest przez Emitel w ramach uprawnień spółki wynikających z rezerwacji częstotliwości. Ze względu na zobowiązania w zakresie zachowania poufności, nie możemy komentować naszych relacji z nadawcami multipleksu – przekazała nam Agnieszka Sobucka, dyrektorka biura marketingu i komunikacji oraz rzeczniczka prasowa Emitelu.
Odrębny kanał od obecnej Telewizji Republika
Rezerwacja MUX 8, w przeciwieństwie do innych multipleksów, wydana jest nie na nadawców, ale właśnie na Emitel.
Formalnie nowy kanał o nazwie Republika w przekazie naziemnym będzie odrębnym kanałem w stosunku do obecnej Telewizji Republika. W konkursie na MUX 8 nie można było startować z istniejącymi stacjami. Oferta Republiki na ósmym multipleksie ma nie różnić się jednak znacząco od ramówki kablowo-satelitarnej Telewizji Republika.
Decyzję o udzieleniu koncesji naziemnych dla Republiki i wPolsce24 (Fratria) podjęło 21 czerwca czworo członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (Maciej Świrski, Agnieszka Glapiak, Hanna Karp i Marzena Paczuska). Zastrzeżenia do przebiegu konkursu miał m.in. piąty członek KRRiT prof. UW Tadeusz Kowalski, który nie brał udziału w głosowaniu. Jego zdaniem wybór prawicowych kanałów nastąpił z naruszeniem zasady dochowania należytej staranności wynikającym z braku wystarczającej informacji o wnioskodawcach i zignorowaniu niektórych opinii ekonomicznych.
Stacji na MUX 8 będzie siedem. Obecnie jest ich pięć: Nowa TV (Grupa Polsat Plus), Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Zoom TV (Grupa Kino Polska), Telewizja WP (Wirtualna Polska Media) i ViDoc TV (Red Carpet Media Group).