Telewizja Republika zgłosiła w nim kanał Republika, a Fratria – wPolsce24. Miejsc nie otrzymały węgierska spółka TV2 Média Csoport Zártkörűen Működő Részvénytársaság (kanał PTV) i Polskie Wolne Media z grupy MWE Networks (Polska24).
O przyznaniu koncesji dla Fratrii i Telewizji Republika zdecydowano w piątek na dodatkowym posiedzeniu KRRiT.
„Na posiedzeniu 21 czerwca br., czterech członków KRRiT podjęło uchwałę o zagospodarowaniu wolnych miejsc na MUX-8. W mojej ocenie nastąpiło to z naruszeniem zasady dochowania należytej staranności wynikającej z braku wystarczającej informacji o wnioskodawcach i zignorowaniu niektórych opinii ekonomicznych” – napisał w oświadczeniu prof. UW Tadeusz Kowalski, członek KRRiT.
Jak dodał, przed posiedzeniem KRRiT z 21 czerwca zgłosił wniosek formalny o
weryfikację pod względem bezpieczeństwa i obronności państwa wszystkich wnioskodawców oraz podmiotów wchodzących w ich skład oraz ich beneficjentów rzeczywistych, którzy złożyli wnioski o udzielenie koncesji na MUX 8.
Prof. UW Tadeusz Kowalski przypomniał, że 12 czerwca członkowie Rady jednogłośnie przyjęli „Stanowisko w sprawie roli Krajowej Rady w sytuacji wojny hybrydowej”. „W jego treści odnieśliśmy się do wynikających z przepisów ustawy o radiofonii i telewizji obowiązków zarówno obecnych nadawców jak i podmiotów ubiegających się o koncesję, aby nie tylko spełniali kryteria finansowe, inwestycyjne, techniczne, przestrzegali przepisów dotyczących radiokomunikacji i środków masowego przekazu oraz działalności programowej audycji (określonych w art. 36 ust. 1), ale również warunków dotyczących bezpieczeństwa i obronności państwa, zasad ochrony informacji niejawnych, dobrych obyczajów i wychowania, interesów kultury narodowej (art. 36 ust. 2). W stanowisku znalazł się słuszny postulat, że wobec tego, że KRRiT nie posiada samodzielnych kompetencji do weryfikacji podmiotów pod względem bezpieczeństwa i obronności państwa, powinno to następować na podstawie urzędowych danych uzyskanych od właściwych organów państwa, m.in. Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Obrony Narodowej, ABW, CBA, SKW” – napisał.
Jak dodał, wniosek o weryfikację nie uzyskał akceptacji większości rady. „Przyjmując stanowisko byłem przekonany, że nie jest ono jedynie blankietowym wyrazem troski członków KRRiT o bezpieczeństwo informacyjne Polski. Odrzucenie mojego wniosku formalnego pokazuje, że jest inaczej” – przekazał prof. UW Tadeusz Kowalski.
Stacji na MUX 8 ma być docelowo siedem. Obecnie jest ich pięć: Nowa TV (Grupa Polsat Plus), Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Zoom TV (Grupa Kino Polska), Telewizja WP (Wirtualna Polska Media) i ViDoc TV (Red Carpet Media Group).