Według danych portalu Otouczelnie.pl kandydaci najchętniej wybierają studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Drugi jest Uniwersytet Łódzki, trzeci Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu. Najsłabsze notowania ma dziennikarstwo na Społecznej Akademii Nauk w Łodzi.
Różne terminy, limity przyjęć i progi punktowe
Sześć uczelni przyjmuje kandydatów do 30 września, jedna – Warszawska Uczelnia Ekonomiczna – do 1 października. Dolnośląski Uniwersytet DWS – nawet do 16 października. Ale są uczelnie, które nabór zamykają już w połowie lipca.
To między innymi:
- Katolicki Uniwersytet Lubelski (18.07),
- Uniwersytet Ignatianum w Krakowie (12.07),
- Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu (12.07 na studia licencjackie),
- Uniwersytet Jagielloński (17.07 na studia magisterskie i 9.07 na licencjackie),
- UKSW (11.07)
- i UMCS (10.07).
Terminy naboru różnią się w zależności od uczelni.
Uczelnie mają też różne limity przyjęć. Na UJ przewidziano 88 miejsc na I roku. Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach miejsc jest 120. Na Uniwersytecie Gdańskim – zaledwie 50. Różne są też progi punktowe z przedmiotów maturalnych. Na UMCS kandydat na dziennikarstwo I stopnia musi mieć 212 punktów. Na Uniwersytecie Opolskim – 30 punktów.
W prywatnych uczelniach warunkiem studiowania jest również opłacenie czesnego. Najtaniej za naukę liczy sobie Społeczna Akademia Nauk w Łodzi – od 3840 zł za pierwszy rok studiów. Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie wyceniła pierwszy rok nauki na 9 tys. zł.