Z okazji 35. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, które odbyły się 4 czerwca 1989 r., Polska Press Grupa przygotowuje szereg inicjatyw w swoich serwisach i tytułach. Mają one na celu przypomnienie czytelnikom o znaczeniu tych historycznych wyborów, a także ich wpływie na upadek komunizmu w Polsce i Europie. Specjalne okładki, okolicznościowe winiety oraz sekcje tematyczne mają również działać profrekwencyjnie i przypominać czytelnikom o zbliżających się wyborach do europarlamentu.
4 czerwca br. tytuły należące do Polska Press Grupy opublikowały specjalne okładki zaprojektowane przez dyrektora artystycznego grupy, Tomasza Bocheńskiego (Metropolia Warszawska, ze względu na cykl wydawniczy, opublikowała ją wczoraj). Ponadto w dniach od 4 do 7 czerwca 2024 r. czerwca zmienią się winiety wszystkich serwisów i tytułów na nawiązujące w swej stylistyce do tamtych czasów. Redakcje Polska Press Grupy przygotowały również zestaw materiałów lokalnych i ogólnopolskich. Czytelnicy będą mogli przeczytać wywiady z historykami na temat roli wyborów w 1989 r., upadku komunizmu oraz narracji, którą Polska powinna przekazywać światu w związku z tym sukcesem. Dodatkowo, opublikowane zostaną reportaże wspomnieniowe o ludziach, którym te wybory szczególnie utkwiły w pamięci. Ogólnopolski portal i.pl z okazji tej szczególnej dla Polski rocznicy uruchomił 4 czerwca br. . specjalną sekcję, w której znajdą się teksty historyczne, wspomnienia, opinie oraz felietony.
„Chcemy, aby ta rocznica mocno zaistniała w naszych serwisach i tytułach. To ważny moment w historii naszego kraju, który zasługuje na odpowiednie upamiętnienie i refleksję. Przygotowaliśmy dla naszych czytelników wiele materiałów, które przypominają te niezwykle ważne chwile dla Polski, a także edukują młodsze pokolenia, które tego już nie pamiętają” – mówi Wojciech Rogacin, redaktor naczelny portalu i.pl.
Działania Polska Press Grupy mają również charakter profrekwencyjny, w związku z nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w Polsce 9 czerwca. Redakcja chce zachęcić Polaków do wzięcia udziału w głosowaniu, podkreślając, że aktywne uczestnictwo w życiu demokratycznym jest kluczowe dla kształtowania przyszłości kraju i Europy, o czym mogliśmy się już przekonać 4 czerwca 1989 r.