Kolejna wygrana KRRiT w sądzie

Odrzucił skargę dotyczącą TVP

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała w komunikacie, że Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę dotyczącą Telewizji Polskiej. Chodzi o uchwałę numer 8/2024. Przesunęła ona na 12 lutego planowany termin wypłaty środków z abonamentu radiowo-telewizyjnego.

KRRiT z satysfakcją odnotowuje decyzję sądu. – WSA potwierdził stanowisko Krajowej Rady, że sposób wypłaty środków na realizację misji publicznej za pośrednictwem depozytu sądowego to wyłącznie tzw. czynność materialno-techniczna, na którą nie można wnieść skargi do sądu administracyjnego – informuje regulator w komunikacie.

KRRiT nie wypłaca abonamentu RTV większości mediów publicznych

20 grudnia minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz zmienił rady nadzorcze i zarządy w mediach publicznych. Powołał się na sejmową uchwałę o przywróceniu w nich pluralizmu. Zgodnie z przepisami uchwalonymi podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości to Rada Mediów Narodowych powołuje władze spółek mediów publicznych. 26 grudnia na prezesa TVP wyznaczyła więc Michała Adamczyka.

Sienkiewicz zdecydował o postawieniu spółek w stan likwidacji. Początkowo sądy odmawiały wpisu o likwidacji niektórych spółek do Krajowego Rejestru Sądowego. Później zapadły pozytywne rozstrzygnięcia dla likwidatorów. Likwidatorem TVP jest Daniel Gorgosz, a dyrektorem generalnym Tomasz Sygut.

W styczniu KRRiT zdecydowała o przesunięciu wypłaty pierwszej transzy środków abonamentowych. Tłumaczyła to chaosem prawnym wywołanym przez szefa resortu kultury. Skargę na tę decyzję złożyła TVP. W lutym KRRiT zdecydowała, że środki abonamentowe trafią do depozytu sądowego. Bezpośrednio mogą być wypłacane tylko tym spółkom, których likwidatorzy zostali prawomocnie wpisani do KRS. Obecnie to jedynie Radio Dla Ciebie i Radio Poznań. Prawnik KRRiT tłumaczył na jednym z ostatnich posiedzeń, że wiele spółek złożyło skargę na złożenie pieniędzy do depozytu, co opóźnia proces. W niektórych przypadkach sądy odmówiły też ustanowienia depozytu.

Niewypłacanie środków abonamentowych jest jednym z głównych zarzutów koalicji rządzącej, która chce postawić przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. On tłumaczy się, że postępuje zgodnie z przepisami prawa i jakakolwiek inna decyzja, byłaby ich złamaniem. O szybkie wypłacenie środków wszystkim mediom publicznym apelował członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski.

TVP może w innym trybie poskarżyć się na KRRiT

W zeszłym tygodniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę Telewizji Polskiej na uchwałę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ws. dysponowania kolejnymi transzami abonamentu radiowo-telewizyjnego. Zgodnie z uchwałą KRRiT pieniądze z abonamentu nie trafiają do publicznych nadawców, tylko na depozyt sądowy. Sąd stwierdził jednak, że TVP może w innym trybie złożyć do WSA skargę na bezczynność KRRiT.

– Będziemy mogli odnieść się do sprawy bardziej szczegółowo, jak otrzymamy decyzję i jej uzasadnienie – powiedział PAP Daniel Gorgosz, likwidator Telewizji Polskiej. Jeśli istotnie odrzucono skargę, uznając, że uchwała KRRiT nie jest aktem podlegającym zaskarżeniu, to, po pierwsze, nie jest to decyzja prawomocna, po drugie i ważniejsze – nie jest to merytoryczne rozstrzygnięcie o legalności działań KRRiT – dodał.

– Przypominam, że Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa dwukrotnie wydał już postanowienie odmawiające przyjęcia do depozytu środków z abonamentu, co jest wskazaniem na całkowicie bezprawne działanie przewodniczącego KRRiT. Oczekujemy ponadto, że legalność tych działań pod kątem odpowiedzialności karnej będzie oceniała prokuratura – podkreślił Gorgosz.