Czabański i Świrski rozdali szefom rad nadzorczych mediów publicznych dokument z instrukcjami

Na spotkanie zostali zaproszeni wszyscy szefowie rad nadzorczych spółek mediów publicznych powołanych przez Radę Mediów Narodowych, czyli według jej przewodniczącego - jedynych legalnych

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański spotkali się z – jak to określono – jedynymi legalnymi szefami rad nadzorczych mediów publicznych. Na spotkaniu rozdawano dokument z instrukcjami.

– Omówiliśmy sytuację spółek mediów publicznych, wynikającą z bezprawnych działań rządu. Członkowie rad nadzorczych ponoszą odpowiedzialność, także majątkową, za stan tych spółek. Wynika to wprost z artykułów Kodeksu spółek handlowych. W ich własnym interesie jest zatem podjęcie działań przywracających ład korporacyjny – informuje „Presserwis” Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Dokument z instrukcjami dla szefów rad nadzorczych

Pytany, o jakie dokładnie działania chodzi, odpowiada, że zależą od rady nadzorczej w konkretnej spółce. – Członkowie rad nadzorczych to ludzie doświadczeni i kompetentni. A w swoich działaniach rady nadzorcze, jestem przekonany, będą się kierować przepisami KSH. Z tegoż KSH wynika przecież ich odpowiedzialność za stan spółki – stwierdza.

Kodeks spółek handlowych mówi m.in., że rada nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki, może też badać jej dokumenty. „Członek zarządu, rady nadzorczej (…) odpowiada wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki, chyba że nie ponosi winy” – napisano w KSH.

Z ustaleń „Presserwisu” wynika, że szefowie rad nadzorczych otrzymali dokument z instrukcjami w tej sprawie. Wskazano w nim, że uchwały walnych zgromadzeń o postawieniu w stan likwidacji spółek radiofonii regionalnej powinny zostać zaskarżone do właściwych miejscowo sądów okręgowych w drodze powództwa o stwierdzenie nieważności na podstawie art. 425 Kodeksu spółek handlowych.

Poinstruowano, że można także zgłosić roszczenie o ustalenie nieistnienia uchwał walnych zgromadzeń akcjonariuszy na podstawie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego.

Świrski i Czabański nie uznają nowych władz

Zgodnie z instrukcją, uchwały walnych zgromadzeń zaskarżyć powinny rady nadzorcze lub ich członkowie w ciągu pół roku, czyli do 29 czerwca.

Na spotkanie zostali zaproszeni wszyscy szefowie rad nadzorczych spółek mediów publicznych powołanych przez Radę Mediów Narodowych, czyli według jej przewodniczącego – jedynych legalnych.

Zarówno Maciej Świrski, jak i Krzysztof Czabański od początku nie uznają nowych władz mediów publicznych powołanych przez ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza. Krytyka tych zmian znalazła się zarówno w sprawozdaniu KRRiT za 2023 rok, jak i informacji o rocznej działalności RMN.

W przypadku rozgłośni regionalnych nie doszło do zmian rad nadzorczych. Natomiast w Polskiej Agencji Prasowej, TVP i Polskim Radiu pracują osoby powołane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, choć w Krajowym Rejestrze Sądowym nadal figurują składy powołane przez RMN.