Izba Wydawców Prasy zwróciła się do ministra Dariusza Wieczorka z ważnym apelem dotyczącym sposobu punktacji czasopism naukowych i branżowych. List otwarty wysłany do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego mówi wprost o “ręcznym sterowaniu” za poprzedniej władzy i prośby o szybką zmianę dotychczasowych zasad.
Sposób punktacji czasopism naukowych i branżowych od dawna porusza środowisko akademickie w Polsce i budzi duże kontrowersje ze względu na ingerencję ze strony niektórych przedstawicieli władzy. Izba Wydawców Prasy stoi na stanowisku, że nadszedł czas zmian. Dlatego organizacja postanowiła zwrócić się z listem otwartym do ministra nauki i szkolnictwa wyższego Dariusza Wieczorka.
List do Dariusza Wieczorka mówi o “ręcznym sterowaniu”
W specjalnym komunikacie czytamy, że list zawiera “konkretne propozycje rozwiązań mających przywrócić prasie fachowej należną jej rolę w zakresie synergii nauki i gospodarki, która jest realizowana m.in. poprzez propagowanie wyników badań naukowych i rozwijanie polskiej myśli naukowo-technicznej”. Izba podkreśla także ogromne znacznie prasy branżowej dla krajowej praktyki zawodowej i całej gospodarki.
Zdaniem sygnatariuszy listu obecne przepisy “zniechęcają polskich naukowców do publikowania artykułów w krajowych czasopismach branżowych o charakterze naukowym i fachowym”. Skarżą się oni również na to, że poprzedni rząd ignorował ich apele, były minister Przemysław Czarnek brał się za “ręczne sterowanie” listą.
W reakcji na zapowiadane zmiany przepisów IWP apeluje do ministerstwa o “dokonanie analizy nie tylko pod względem ich wpływu na rozwój nauki, ale także praktyki poszczególnych dyscyplin i gospodarki”. Powołuje się przy tym na raport OPI “Nauka w Polsce”.
Izba Wydawców Prasy chce konkretnych zmian
Środowisko wydawców prasy zgłosiło się ponadto do ministra Dariusza Wieczorka z konkretnymi sugestiami zmian. Oto niektóre z nich:
- stworzenie listy czasopism branżowych,
- rozszerzenie baz referencyjnych o dodatkowe bazy międzynarodowe i krajowe,
- dodanie współczynnika wpływu na krajową praktykę i gospodarkę oraz zwiększenie liczby slotów w ocenie naukowców,
- wprowadzenie stabilnych zasad ewaluacji czasopism.
List otwarty podpisało wielu przedstawicieli uczelni, instytucji i organizacji, w tym m.in. Politechnika Warszawska, Rada Towarzystw Naukowych PAN czy Stowarzyszenie Papierników Polskich.