Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?

Debata w Czwórce

Justyna Dżbik - Kluge i Jakub Jamrozek, debata w Radiowej Czwórce

„Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?”. Radiowa Czwórka organizuje debatę o kondycji psychicznej młodych i nieco starszych. Wezmą w niej udział nastolatki, studenci, psycholożki, psychiatrzy, pedagodzy i rodzice. Spotkanie poprowadzą Justyna Dżbik – Kluge i Jakub Jamrozek. Start w czwartek, 16 maja br. o godz. 20.00.

Kolejna otwarta debata w Czwórce będzie poświęcona jednemu z najważniejszych problemów naszych czasów, kondycji psychicznej młodych i starszych” – zapowiada dyrektorka, redaktorka naczelna radiowej Czwórki, Justyna Dżbik – Kluge.

Debata poruszy kwestie przyczyn problemów psychicznych wśród młodych ludzi, sposobach mówienia o nich, metodach wsparcia i unikaniu psychowashingu, oraz jak odróżniać prawdziwych terapeutów od oszustów.

W studiu radiowej Czwórki zagoszczą m.in.:

  • Weronika Snoch i Dagmara Adamiec – twórczynie Nastoletniego Azylu,
  • Mateusz Trzaska – tegoroczny maturzysta, współkoordynator Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+,
  • Lucyna Kicińska- pedagożka i certyfikowana suicydolożka PTS,
  • Marcin Łokciewicz – pedagog w Ośrodku dla młodzieży „Zamek”, autor książki „Żyję czy to mało”,
  • Justyna Żukowska-Gołębiewska – koordynatorka główna Programu Profilaktycznego Projektu MŁODE GŁOWY,
  • Katarzyna Parzuchowska – edukatorka Fundacji eFkropka, asystentka ds. zdrowienia w Szpitalu Bródnowskim, instruktorka teatralna w Teatrze Kryzys,
  • Andrzej Silczuk, psychiatra, twórca i gość licznych podcastów,
  • Łukasz Polikowski, psycholog, autor kanału Człowiek Absurdalny,
  • Sonia Ziemba-Domańska, psycholog pracująca ze studentami i wykładowcami w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, kierowniczka Behawioralnego Telefonu Zaufania Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz studenci i Pepper- terapeutyczny robot.

Brak już sił, by cytować kolejne przerażające dane o próbach samobójczych czy samookaleczaniu się ludzi młodych. Trzeba działać, trzeba tworzyć bezpieczny przekaz, włączając się w dyskusję na temat zdrowia psychicznego, które niestety cały czas w Polsce jest powodem do stygmatyzowania. (…) Bez ocen, z dużą wrażliwością porozmawiamy o tym, jak sobie radzić, gdy coraz częściej mamy wrażenie, że świat zwariował.” – przekonuje Justyna Dżbik-Kluge, dyrektorka Czwórki.

17 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Czwórka zaprasza do słuchania i oglądania debaty w czwartek 16 maja o godz. 20.00. Retransmisja 19 maja po godz. 17.00 na antenie Polskiego Radia 24.