W ocenie wyróżnionego fotoreportera Reutersa, pochodzącego z Gazy, nagrodzone zdjęcie ukazuje „przejmujący i smutny moment”, co przypomina o „szerszym kontekście tego, co działo się w Strefie Gazy” w ostatnich miesiącach, podczas wojny Izraela z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas – czytamy na stronie internetowej World Press Photo, na której można obejrzeć zwycięskie prace.
Jak poinformowano, Salem sfotografował 36-letnią kobietę o imieniu Inas w szpitalnej kostnicy w mieście Chan Junis, gdzie palestyńscy cywile poszukiwali swoich zaginionych krewnych. Zdjęcie przedstawia ciało dziecka zawinięte w całun pogrzebowy i kuzynkę zmarłej dziewczynki, która przytula zwłoki.
World Press Photo 2024: wybrano najlepsze zdjęcia
Nagrody przyznano też w poszczególnych kategoriach World Press Photo 2024. Lee-Ann Olwage z Republiki Południowej Afryki to lauret w kategorii Reportaż Roku za udokumentowanie demencji osób starszych jako problemu społecznego na Madagaskarze.
Alejandro Cegarra z Wenezueli zwyciężył w kategorii Najlepszy Projekt Długoterminowy za ukazanie zmian w polityce migracyjnej Meksyku w ciągu ostatnich lat.
Julia Koczetowa z Ukrainy została nagrodzona za oryginalne przedstawienie sytuacji na froncie wojny z Rosją (Najlepszy Projekt Multimedialny).
Jury wybrało zwycięskie fotografie spośród ponad 61 tys. zdjęć nadesłanych przez 3851 twórców ze 130 państw.
Prestiżowy konkurs World Press Photo jest organizowany od 1955 roku przez holenderską fundację o tej samej nazwie. W 2020 roku polski fotoreporter Tomek Kaczor zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Portret Roku za zdjęcie „Przebudzenie”, ukazujące nastoletnią Ormiankę cierpiącą na syndrom rezygnacji.