Trzech konsultantów doradza szefowi TVP

Tomasz Sygut, dyrektor generalny TVP

Krzysztof Luft, Jan Ordyński i Sławomir Rogowski będą konsultantami dyrektora generalnego Telewizji Polskiej Tomasza Syguta – dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl. Mają doradzać nowym władzom TVP. Dokładny zakres ich obowiązków nie został jeszcze wyznaczony.

20 grudnia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odwołał m.in. prezesa TVP Mateusza Matyszkowicza. Nowym prezesem został wówczas Tomasz Sygut, który w przeszłości był m.in. szefem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i kierował serwisem informacyjnym Nowej TV. Pod koniec grudnia zapadła decyzja o postawieniu mediów publicznych w stan likwidacji. Likwidatorem TVP został Daniel Gorgosz. Sygut objął wtedy stanowisko dyrektora generalnego. Tydzień temu zmiany w spółce wpisano do Krajowego Rejestru Sądowego.

Kim są konsultanci szefa TVP?

Krzysztof Luft od lutego 2021 roku wchodzi w skład rady programowej TVP. W latach 1999-2001 był rzecznikiem rządu Jerzego Buzka, a w latach 2008-2010 kierował biurem prasowym Kancelarii Sejmu. W latach 2010-2016 Luft był członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Został powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. W ostatnich latach Luft dał się poznać jako mocny krytyk jej obecnego przewodniczącego Macieja Świrskiego.

Jan Ordyński to wiceprezes Towarzystwa Dziennikarskiego i członek rady programowej Polskiego Radia. W latach 2009-2016 był związany z kanałem TVP Info. Prowadził m.in. programy „Rozmowa dnia”, „Minęła dwudziesta” oraz „INFORozmowa”. Był też gospodarzem programu „Gorący temat” w TVP2.

Sławomir Rogowski to były dyrektor Agencji Filmowej Telewizji Polskiej, a także były członek zarządu Totalizatora Sportowego. W latach 2010-2016 zasiadał w KRRiT. Został rekomendowany na to stanowisko przez klub poselski Lewica.

W zeszły piątek sejmowa komisja finansów publicznych zaakceptowała przeznaczenie z rezerwy celowej budżetu państwa na br. 600 mln zł na potrzeby Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i 17 regionalnych rozgłośni publicznych. TVP podała w komunikacie, że ta kwota „znacząco pomoże w realizacji misji publicznej, jednak nie zaspokoi w pełni potrzeb mediów publicznych do jej wypełnienia”. Nadawca publiczny po zawetowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy okołobudżetowej, nie może liczyć na rekompensatę abonamentową. Oczekuje bezzwłocznego przekazania środków z abonamentu RTV przez KRRiT.