Już po raz dziesiąty rusza konkurs, którego celem jest promocja wiedzy o uzależnieniach behawioralnych określanych jako uzależnienia XXI wieku. Jest to jedyny w Polsce konkurs o tej tematyce dla dziennikarzy nagradzanych za rzetelne, merytoryczne, a zarazem ciekawie przygotowane wywiady i reportaże. „Press” jest patronem wydarzenia.
Konkurs prowadzony jest corocznie od 2015 roku. W sumie zgłoszono do niego już prawie 450 prac i przyznano aż 41 nagród dziennikarzom związanym z najważniejszymi mediami w Polsce – m.in. „Polityką”, „Newsweekiem Polska”, Polskim Radiem, TVN, „Dużym Formatem”, Onetem czy Wp.pl.
W pierwszym konkursie przewodniczącym jury był Mariusz Szczygieł, a w kolejnych edycjach konkursom przewodniczyła (i przewodniczy dalej) Katarzyna Surmiak-Domańska – autorka wielokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike, laureatka Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. Obok niej w jury zasiadają dr Bernadeta Lelonek-Kuleta, międzynarodowa ekspertka w dziedzinie uzależnień behawioralnych, oraz prof. Barbara Giza – prof. nadzwyczajna w Katedrze Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.
Co roku Fundacja rekomenduje dziennikarzom nowe obszary tematyczne, na jakich warto się skupić w procesie przygotowania pracy, którą planują zgłosić do konkursu.
– W 2024 roku będziemy zachęcali do opisywania metod terapii i leczenia uzależnień behawioralnych oraz ich efektywności – tłumaczy Maja Ruszpel, prezeska Fundacji Inspiratornia, organizatorka i pomysłodawczyni konkursu. – Warto podkreślić, że przez ostatnie 10 lat w obszarze terapii uzależnień behawioralnych zmieniło się bardzo dużo. Powstało kilkadziesiąt badań naukowych na temat narzędzi do diagnozowania i skutecznych metod prowadzenia terapii.
Dodatkowo, z okazji jubileuszu, będzie można głosować na wszystkie teksty, które zostały dotychczas nagrodzone w kolejnych edycjach konkursu w latach 2015-2023.
– Chcemy oddać głos czytelniczkom i czytelnikom, aby to oni wybrali najlepszy tekst na dziesięciolecie. Głosowanie odbędzie się w ramach plebiscytu online, który rozpocznie się 15 maja i trwać będzie do 31 października. W tym okresie na stronie www.fundacja-inspiratornia.pl będą umieszczone dotychczas nagrodzone reportaże, obok zaś będzie formularz, za pomocą którego będzie można oddać głos online – mówi Maja Ruszpel.
Na nagrody w tym roku przeznaczono 9 tys. zł. Nabór prac do bieżącej edycji konkursu trwa do 31 października. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 13 listopada.
Zgłoszenia: www.fundacja-inspiratornia.pl/konkurs. Partnerem projektu oraz patronem medialnym jest magazyn „Press”, organizatorem i realizatorem konkursu jest Fundacja Inspiratornia.
Poniżej przypominamy zwycięzców poprzednich edycji konkursu „Uzależnienia XXI wieku”:
- I edycja – Agnieszka Urazińska za reportaż „Nimfomanka” („Wysokie Obcasy”)
- II edycja – Michalina Kaczmarkiewicz za artykuł „Obstawiam życie” (magazyn „W drodze”)
- III edycja – Jakub Jamrozek za audycję poświęconą uzależnieniu od pornografii (Polskie Radio „Czwórka”)
- IV edycja – Agnieszka Urazińska – za reportaż „Chore na granie” („Wysokie Obcasy”)
- V edycja – Paweł Kapusta, za wywiad z byłym dziennikarzem sportowym Szymonem Bartnickim „Jestem uzależniony od gry w zakładach bukmacherskich. Zanim popełnicie błędy, uczcie się na moich” (WP Sportowe Fakty)
- VI edycja – Agnieszka Sztyler-Turovsky – „Jestem seksoholikiem, nigdy nie zdradziłem żony” (Onet.pl)
- VII edycja – Marek Sekielski – wywiad z Krzysztofem Antkowiakiem oraz kobietą uzależnioną od seksu (Sekielski o nałogach na YouTube)
- VIII edycja – Zuzanna Krzysztofik – „Całe życie w kasynie” – reportaż o mężczyźnie w kryzysie bezdomności, wcześniej uzależnionym od hazardu („Duży Format”)
- IX edycja – Agnieszka Rodowicz – reportaż „Gdy głowa nienawidzi ciała” („Duży Format”).