TVN24 reaguje na komunikat przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o skierowaniu postępowania egzekucyjnego grzywny nałożonej na stację za reportaż „Franciszkańska 3” o Janie Pawle II. Szef redakcji TVN24 podkreśla, że kara jest nieprawomocna, a domaganie się jej zapłaty to „kolejna próba zastraszenia nie tylko nas, ale wielu innych redakcji”.
W środę przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski poinformował, że skierował do postępowania egzekucyjnego grzywnę, którą nałożył na nadawcę TVN24 za reportaż „Franciszkańska 3”.
– Ponieważ nadawca TVN SA nie uiścił w terminie kary pieniężnej w wysokości 550 tys. zł wymierzonej za naruszenie art 18 ust. 1 i 2 ustawy o rtv w audycji „Franciszkańska 3” podjąłem decyzję o windykacji dla Skarbu Państwa należności budżetowych ze strony ukaranej – napisał na platformie X.
Do wpisu dołączył skan potwierdzającego to tytułu wykonawczego. Zaznaczył, że TVN nie odwołał się do sądu od nałożonej kary.
Naczelny TVN24 reaguje na działania szefa KRRiT
Michał Samul, redaktor naczelny TVN24 i „Faktów” TVN, w komunikacie opublikowanym w piątek przypomniał, że nadawca odwołał się do grzywny nałożonej w sprawie „Franciszkańskiej 3”.
– Uważamy, że decyzja przewodniczącego nie ma podstaw, godzi w wolność mediów i jest próbą wprowadzenia cenzury. Zawsze będziemy bronić naszych dziennikarzy – podkreślił.
Zdaniem Michała Samula „domaganie się zapłacenia kary finansowej bez prawomocnej decyzji to kolejna próba zastraszenia nie tylko nas, ale wielu innych redakcji”, która stanowi też „zagrożenie dla prawa widzów do informacji”.
„Bielmo. Franciszkańska 3” o Janie Pawle II i pedofilii
Reportaż „Franciszkańska 3” to kolejny materiał z serii Marcina Gutowskiego „Bielmo” dotyczącej pedofilii wśród duchownych. Premierowo został wyemitowany w „Czarno na białym” w TVN24 6 marca ub.r., przyciągając prawie 1,1 mln widzów.
W reportażu opisano okres, w którym Karol Wojtyła, przed wyborem w 1978 roku na papieża, przez 20 lat był kolejno biskupem i arcybiskupem krakowskim. Marcin Gutowski rozmawiał z ofiarami księży pedofilów służących wówczas w tym regionie. Jeden z mężczyzn stwierdził, że osobiście informował Wojtyłę o księdzu dopuszczającym się pedofilii. Z relacji świadków i dokumentów kościelnych wynika, że duchowni, których dotyczyły takie sygnały, byli przenoszeni w inne miejsca.
Zaraz po emisji reportaż Marcina Gutowskiego skrytykowało wielu polityków Zjednoczonej Prawicy na czele z premierem Mateuszem Morawieckim. Autorowi zarzucono, że materiał jest nierzetelny, oparty jedynie na dokumentach SB. Posłowie przyjęli zaproponowaną przez PiS i PSL uchwałę o ochronie dobrego imienia Jana Pawła II, a MSZ zaprosił na rozmowę ambasadora USA w Polsce (grupa TVN od ośmiu lat ma amerykańskiego właściciela, obecnie należy do Warner Bros. Discovery).
Grzywnę za reportaż szef Krajowej Rady nałożył na początku marca br. Jak informowaliśmy, ekspertyzy krytyczne dla materiału Gutowskiego przygotowali na zlecenie KRRiT językoznawczyni dr hab. prof. UW Anna Cegieła, historyk dr Piotr Gontarczyk i medioznawczyni dr Klaudia Rosińska, związana z Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Jeśli kara zostanie podtrzymana przez sąd, będzie to najwyższa prawomocna grzywna od KRRiT dla TVN.