Stacja przestała nadawać 20 grudnia ub.r., gdy wyłączono też sygnał TVP Info i TVP3. Obie te stacje już od dawna ponownie emitują program. Taka sama sytuacja ma dotyczyć TVP World, który będzie nadawać z placu Powstańców – zajmie tam studio wykorzystywane do 19 grudnia ub.r. przez „Panoramę”. – Prace z przygotowaniem studia pod oprawę TVP World i związane z oprogramowaniem się przedłużają – mówi nam osoba zaangażowana w projekt.
Dlatego wątpliwe jest, by kanał ruszył w tym tygodniu, bo jego ekipa musi najpierw zacząć produkować program doi puszki. – TVP World wznowi nadawanie w najbliższym czasie – informuje enigmatycznie biuro prasowe TVP.
Kanał ma informować przede wszystkim o najważniejszych wydarzeniach w Europie i na świecie i pokazywać je z perspektywy Europy Środkowo-Wschodniej. W stacji poruszane będą też tematy z Polski, o ile będą mieć kontekst międzynarodowy. Program ma być realizowany przez trzy ekipy na zmianę: poranną, dzienną i wieczorną – będą one tworzyć trzygodzinne pasma na żywo, w których znajdą się informacje i publicystyce – w każdym paśmie będzie poruszanych kilka tematów. Resztę ramówki wypełnią magazyny tematyczne i powtórki.
– Zespół TVP World tworzą osoby z bogatym doświadczeniem zawodowym, posiadające wiedzę na temat historii, polityki, gospodarki krajowej i międzynarodowej, które biegle posługują się językiem angielskim. Prezenterami będą nadal najważniejsze twarze anteny, czyli: Don Arleth, Sasha Fahrbach, Maciej Mikos czy Aleksandra Marchewicz. W redakcji pozostanie większość dotychczasowych pracowników, ale do zespołu dołączą też nowe osoby – informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe TVP.
Nowym szefem TVP World w miejsce odwołanego Filipa Styczyńskiego został w styczniu br. Jerzy Kamiński.
Będą zmiany w ramówce TVP World
Telewizja Polska podaje, że na antenie TVP World pojawi się kilka nowych propozycji, natomiast znikną z anteny programy „Rock Rachoń” i „Middle East Obserwer”. „Rock Rachoń” prowadzony był przez Michała Rachonia, który obecnie jest dyrektorem programowym TV Republika.
Dotychczasowe studio międzynarodowego kanału w siedzibie przy ul. Woronicza jest zajęte przez programy “19.30”, “Panorama” i „Teleexpress”.
TVP World utrzymuje się z dofinansowania, jakie TVP otrzymuje od Ministerstwa Spraw Zagranicznych. – Na 2024 r. w projekcie budżetu zaplanowano kwotę z roku 2022 [ok. 74,5 mln zł – przyp. red.]. Pragniemy jednak zauważyć, że decyzja o kontynuowaniu istnienia kanału TVP World należy do publicznego nadawcy (w myśl art. 25 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji). Dopiero w dalszej kolejności i po przeprowadzeniu stosownej analizy zostanie podjęta decyzja co do dalszego finansowania przez MSZ tego kanału – informowało Wirtualnemedia.pl biuro rzecznik prasowego MSZ.
Kanał TVP World zaczął nadawać w listopadzie 2021 roku. W Polsce trafił do ponad 20 sieciach kablowych, m.in. w sieci UPC Polska, Orange, Chopin, Evio, Dolsat, JMDI oraz Supermedia. Kanał udostępniony został też bezpłatnie na brytyjskiej platformie telewizyjnej Freeview oraz w amerykańskim serwisie OTT Sling TV.