Polskie Radio wezwało Macieja Świrskiego do wypłaty środków abonamentowych

KRRiT z Maciejem Świrskim na czele nie wypłaciła mediom publicznym środków abonamentowych, bo powołała się na "chaos prawny"

Polskie Radio oraz regionalne rozgłośnie publiczne wystosowały listy do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego, w których wzywają go do wypłaty należnych im środków abonamentowych.

Z naszych informacji wynika, że pisma do KRRiT, poza Polskim Radiem, przysłały też Radio Białystok, Radio Gdańsk, Radio Kielce, Radio Kraków, Radio Łódź, Radio Lublin, Radio Olsztyn, Radio dla Ciebie i Radio Wrocław.

Działania Świrskiego sprzeczne z prawem?

Paweł Majcher, likwidator Polskiego Radia, w swoim piśmie poprosił Macieja Świrskiego o wskazanie podstawy prawnej przekazania przez KRRiT należnych spółce środków pieniężnych na rachunek depozytowy sądu. „Jednocześnie proszę o wskazanie podstaw i warunków, w oparciu o które spółka miałaby rzekomo środki te uzyskać” – napisał.

Powołał się też na Kodeks postępowania cywilnego, według którego złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego może być dokonane dopiero po uzyskaniu zezwolenia sądu lub w przypadku polskich pieniędzy równocześnie ze złożeniem wniosku o zezwolenie. Ponadto, jak przypomniał, jeżeli przedmiotem świadczenia są pieniądze, złożenie do depozytu sądowego następuje przez wpłatę na rachunek depozytowy Ministra Finansów.

Majcher podsumował, że w opinii spółki wysłanie przez KRRiT przelewu na konto Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa jest całkowicie bezpodstawne i sprzeczne z prawem. „Istnieje przy tym wysokie ryzyko, że nie jest możliwe podjęcie tych środków »przez upoważnione osoby po wykazaniu umocowania do reprezentacji Spółki«” – napisał.

Jak dodał, przekazanie środków do depozytu nie zwalnia przewodniczącego KRRiT z obowiązku wypłaty transz abonamentu na rzecz Polskiego Radia i wezwał Świrskiego do bezzwłocznej wypłaty należnych spółce środków abonamentowych.

Powody wstrzymania wypłaty środków przez KRRiT

Podobne pismo do przewodniczącego KRRiT przesłał też m.in. Marcin Tomkiel, redaktor naczelny i likwidator Radia Białystok. – Na razie nie podjąłem jeszcze decyzji w sprawie dalszych kroków. Analizuję różne warianty walki o należne spółce i słuchaczom pieniądze z abonamentu – przekazał nam Tomkiel.

Już wcześniej likwidator TVP Daniel Gorgosz wezwał przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego do przekazania spółce wpływów z opłat abonamentowych. Przedsądowe wezwanie do zapłaty opiewa na niemal 38,8 mln zł.

10 stycznia 2024 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wstrzymała wypłatę środków dla mediów publicznych z prognozy abonamentowej. Decyzję w tej sprawie podjęło czworo członków KRRiT: Hanna Karp, Agnieszka Glapiak, Maciej Świrski, Marzena Paczuska. Przeciw był jedynie prof. UW Tadeusz Kowalski. Powołano się na „chaos prawny powstały w jednostkach publicznej radiofonii i telewizji wywołany decyzjami ministra kultury i dziedzictwa narodowego”.

Później KRRiT zdecydowała, że do „czasu prawomocnego stwierdzenia przez sąd rozwiązania spółki będącej jednostką publicznej radiofonii i telewizji, rozpoczęcia procesu jej likwidacji oraz związanego z tym sposobu reprezentacji spółki” zamierza wypłatę środków z wpływów abonamentowych „kierować do depozytu sądowego celem podjęcia ich w imieniu spółki przez uprawnione do reprezentowania spółki osoby”. Krajowa Rada ustaliła wypłatę pierwszej transzy z wpływów abonamentowych – z terminem wypłaty na 12 lutego – na 158 mln zł.