Za półtora miesiąca nowy multipleks DAB+ w Polsce

Radio Fama z Kielc kończy przygotowania do uruchomienia multipleksu eksperymentalnego DAB+ w tym mieście. Jan Jagielski, prezes Agencji Radiowo-Telewizyjnej Fama informuje Wirtualnemedia.pl, że sprawa jest na etapie uzgodnień technicznych. – Myślę, że to kwestia półtora miesiąca i będziemy działać – dodaje.

Agencja Radiowo-Telewizyjna Fama z Kielc uzyskała od Urzędu Komunikacji Elektronicznej zgodę na działalność multipleksu eksperymentalnego DAB+ w połowie 2022 roku. Choć MUX nie ruszył, to UKE w czerwcu ub.r. przedłużył pozwolenie i obowiązuje ono do 1 lipca 2024 roku. Fama pierwszą zgodę uzyskała kilka miesięcy po zniknięciu z częstotliwości 100,8 MHz w stolicy województwa świętokrzyskiego. Rozgłośnia z powodu pandemii nie złożyła na czas wniosku o przedłużenie koncesji. KRRiT ponownie rozpisała konkurs, który wygrało Radio Rekord Kielce.

Fama, która była dostępna w kieleckim eterze od 27 lat, wystąpiła wówczas o zgodę na emisję w DAB+ i ją otrzymała. Fama przez spółkę Radio Top prowadzi również stacje w Słupsku, Tomaszowie Mazowieckim, Wołominie i Żyrardowie. Mimo zniknięcia z Kielc, wygrała także konkurs na nadawanie akademickiego radia w Krakowie. Od listopada 2023 roku na częstotliwości 100,5 MHz działa tam Radio Famka. We wrześniu ub.r. po półtorarocznej przerwie Radio Fama wróciło do Kielc. Rozgłośnia z sukcesem ubiegała się o emisję na częstotliwości 90,9 MHz.

Do 12 stacji na multipleksie Famy

Zgodnie z decyzją UKE, multipleks Radia Fama powinien pojawić się na kanale 6A. Ma nadawać z obiektu EC Kielce. Jagielski informuje, że w skład multipleksu będą wchodzić kieleckie Radio Fama i krakowskie Radio Famka. Trwają też negocjacje z innymi nadawcami, ale nie podpisano jeszcze stosownych umów. Zdaniem szefa Famy, maksymalnie w skład multipleksu może być oferowanych 12 stacji.

W 2022 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpisała konkurs na miejsca w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Chętnych było mniej niż liczba dostępnych slotów. Dwa zostały złożone przez kieleckie spółki Radio Top (Radio Top) i Agencję Radiowo-Telewizyjną „Fama” (Fama Dance). We wrześniu 2022 roku przewodniczący KRRiT zdecydował o zawieszeniu postępowania na wniosek strony rynkowej. Nadawcy zainteresowani emisją w DAB+ chcą, żeby UKE wcześniej wybrał operatora multipleksu. Miało to nastąpić w zeszłym roku, ale tak się nie stało. – W tym momencie nie mamy nic nowego do zakomunikowania w tej sprawie – mówił Wirtualnemedia.pl na początku lutego Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

DAB+ nie w całej Polsce

Największym zasięgiem może się poszczyć multipleks eksperymentalny Polskiego Radia (Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio dla Ukrainy, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne). W 2022 roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie.

Multipleksy eksperymentalne działają z kolei w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Wrocławiu, Szczecinie i Trójmieście. Do dyspozycji słuchaczy z Warszawy są trzy multipleksy z 27 stacjami. Poza MUX-em Polskiego Radia, można korzystać z multipleksu lokalnego DABCOM na kanale 10B (Radio Kolor, Radio Nuta, Mega Radio, Disco Radio, Radio Profeto, WP Radio, Muzo.fm, Radio Bezpieczna Podróż) i multipleksu eksperymentalnego BCAST na kanale 11B (Muzyczne Radio, Pop Radio, Radio 7, Radio Parada, Radio Niepokalanów, Radio Maryja, Radio Konin FM i Radio Jasna Góra).

W 2022 roku tylko 44 tys. Polaków słuchało stacji radiowych przez DAB+. Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że w 2023 roku dzienna liczba słuchaczy cyfrowego radia wyniosła już 77 tys. To wciąż wynik obarczony ryzykiem błędu statystycznego, wielokrotnie mniejszy niż w przypadku odbioru FM.