Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła uchwałę w sprawie przekazania środków z abonamentu radiowo-telewizyjnego do depozytu sądowego. Jeśli sądy uznają postawienie spółek mediów publicznych w stan likwidacji, to depozytu nie będzie, ale TVP, Polskie Radio i rozgłośnie regionalne będą musiały co miesiąc raportować do regulatora o realizacji misji publicznej.
Od 20 grudnia trwa spór o media publiczne. Dzięki uchwale Sejmu o przywróceniu w nich pluralizmu, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz wymienił ich władze. Później postawił Telewizję Polską, Polskie Radio i rozgłośnie regionalne w stan likwidacji. Zgodnie z przyjętymi podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości przepisami, władze mediów publicznych powołuje Rada Mediów Narodowych. Kadencja zdominowanego przez przedstawicieli gremium kończy się w 2028 roku. Równolegle z działaniami rządu, RMN powołała na stanowisko prezesa TVP Michała Adamczyka.
KRRiT odpowiada na żądania likwidatora TVP
Choć sądy wpisały do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji większości rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, to nie stało się tak w przypadku Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Uzasadniano, że zmiany są niezgodne z ustawą o radiofonii i telewizji. Likwidator TVP Daniel Gorgosz uspokajał pracowników, że jego decyzje dalej są ważne i zapowiedział procedurę odwoławczą. W styczniu KRRiT zamroziła do 12 lutego wypłatę pieniędzy z abonamentu dla mediów publicznych. Gorgosz wysłał regulatorowi przedsądowe wezwanie do wypłaty środków przewidzianych dla telewizji publicznej.
W środę KRRiT odpowiedziała uchwałą podpisaną przez czterech członków wskazanych przez PiS i prezydenta (przewodniczący Maciej Świrski, wiceprzewodnicząca Agnieszka Glapiak, Hanna Karp, Marzena Paczuska). Przeciwko zagłosował prof. Tadeusz Kowalski. W rozmowie z Wirtulanemedia.pl relacjonuje, że podczas posiedzenia szef KRRiT miał zauważyć, że w styczniu wpływy z abonamentu RTV spadły o 11 proc.
– W związku z wyrażanymi publicznie opiniami podważającymi kompetencje, legalizm działania czy wręcz kierującymi żądania finansowe wobec Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, na podstawie uchwały nr 8/2024 przesuwającej termin wypłaty środków z wpływów z opłat abonamentowych, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wskazuje, że określanie terminów wypłaty środków pochodzących z wpływów z opłat abonamentowych ma charakter wyłącznie techniczny. Wypłata oparta jest na prognozach, które mogą, a nie muszą się zrealizować. Wynika ona wyłącznie z praktyki i zwyczaju, a nie ma oparcia w przepisach prawa powszechnie obowiązującego. Przepisy ustawy o radiofonii i telewizji nakładają na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji obowiązek podjęcia uchwały co do sposobu (procentowego) podziału pomiędzy jednostki publicznej radiofonii i telewizji udziału we wpływach z opłat abonamentowych, nie wskazują zaś kiedy i w jakiej wysokości ma to nastąpić. Wszelkie wystąpienia z żądaniami nie mają, w związku z powyższym, podstawy prawnej, a dodatkowo pochodzą od osób nieuprawnionych – stwierdziło w uchwale czterech członków KRRiT.
Będzie nowy harmonogram wypłat abonamentowych
Tych samych czterech członków KRRiT przyjęło w środę kolejną uchwałę „w trosce o interes odbiorców w zakresie dostarczania im programów, tworzenia treści informacyjnych, publicystycznych, edukacyjnych, dotyczących kultury, sportu i rozrywkowych, ale też o dobro osób zatrudnianych w jednostkach publicznej radiofonii i telewizji”.
Rada zobowiązuje w niej przewodniczącego „do niezwłocznego stworzenia nowego harmonogramu wypłat środków z wpływów z opłat abonamentowych, z uwagi na dezaktualizację prognoz wpływów z opłat abonamentowych poczynionych w październiku 2023 roku spowodowaną bezprecedensowymi działaniami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego względem spółek mediów publicznych, wprowadzeniem chaosu i związanym z tym niepokojem osób płacących abonament radiowo-telewizyjny przejawiającym się zmniejszonymi wpływami z opłat abonamentowych w miesiącu styczniu 2024 roku, względem planowanych wpływów na podstawie Harmonogramu z dnia 18 października 2023 roku prognozującego wpływy na rok 2024”.
Uchwała dotyczy 158 mln zł
Dalej w uchwale czytamy, że KRRiT zamierza do czasu prawomocnego stwierdzenia przez sąd rozwiązania lub rozpoczęcia procesu likwidacji spółek, ustalić wypłatę środków abonamentowych w proporcji odpowiadającej tej przyjętej jesienią ub.r. Prof. Kowalski tłumaczy, że chodzi o kwotę 158 mln zł, przewidzianą w transzach styczniowych i w części lutowych. Co ciekawe, uchwała dotyczy także spółek mediów publicznych, których likwidacja została wpisana do KRS.
KRRiT chce, żeby wypłacane środki były przeznaczane wyłącznie na realizację misji, zgodnie z obowiązującym planem programowo-finansowym na 2024 roku. Zdaniem regulatora, powinien zostać powołany nadzór nad wydatkami środków abonamentowych. Możliwe jest jego powierzenie radzie nadzorczej, radzie programowej, radzie pracowniczej lub związkom zawodowym. Spółki mediów publicznych miałyby być zobowiązane do przekazywania KRRiT do 15 dnia miesiąca oświadczenia ze wskazaniem konkretnych celów, na które zostały przeznaczone pieniądze. W przypadku braku takich sprawozdań, KRRiT nie będzie widziała podstaw do dalszych wypłat dla danej spółki.
Regulator zobowiązuje się też „wypłatę środków z wpływów z opłat abonamentowych w terminach przewidzianych harmonogramem ustalonym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na podstawie § 1 niniejszej Uchwały, dla każdej ze spółek będącej jednostką publicznej radiofonii i telewizji, kierować do depozytu sądowego celem podjęcia ich w imieniu spółki przez uprawnione do reprezentowania spółki osoby”. Analogiczne zasady mają obowiązywać w przypadku uznania przez prawomocne orzeczenia likwidacji poszczególnych spółek. Nie ma jednak punktu dotyczącego depozytu sądowego.
Pod koniec uchwały KRRiT decyduje się „wezwać osoby faktycznie kierujące sprawami Telewizji Polskiej S.A. oraz ich pomocników do zaprzestania naruszania Karty Powinności Telewizji Polskiej S.A. oraz do niezwłocznego przywrócenia nadawania kanału TVP World, jak również przywrócenia treści archiwum portalu TVP Info oraz Tygodnika TVP, zgodnie z przyjętą i zaakceptowaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji Kartą Powinności”.
– Z przeprowadzonego monitoringu wynika, że TVP nie wywiązywała się z realizowania misji publicznej, ponieważ od 20 grudnia 2023 nie rozpowszechniała programów TVP3 Regionalna i programów tworzonych przez 16 Oddziałów Regionalnych Telewizji Polskiej, TVP Info i TVP World. Ponadto nie dostarczała odbiorcom zaplanowanych głównych audycji informacyjnych, publicystycznych oraz usług – poinformowała też KRRiT.