Ze stron powiązanych z Telewizją Polską – m.in. zamkniętego niedawno Tygodnika TVP – usunięto artykuły, które opublikowano za czasów poprzedniej władzy. Dziennikarze dziwią się, że znikły nawet teksty poświęcone tematom historycznym. – Ktoś uznał, że skoro coś dziś ukryje, to znaczy, że tego nigdy nie było – mówi Dominik Zdort, były szef Tygodnika TVP.
Kilka dni temu przywrócono po niemal miesiącu funkcjonowanie serwisu Tvp.info. Jak wyjaśnił kierujący pracami serwisu Andrzej Jaszczyszyn, materiały dostępne na stronie przeszły weryfikację „pod kątem rzetelności warsztatu dziennikarskiego”. – Materiały z pogranicza propagandy, które nie przeszły tej weryfikacji, nie będą udostępnione publicznie – dodał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.
Jak się okazuje, weryfikacji najwyraźniej nie przeszło wiele tekstów, także historycznych. „Usunięto masę dobrych tekstów ze stron TVP – w tym historyczne teksty naukowców – tylko dlatego, że powstały za czasów rządów PiS. Masakra” – napisał w czwartek na X dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Słowik.
Usunięto masę dobrych tekstów ze stron TVP – w tym historyczne teksty naukowców – tylko dlatego, że powstały za czasów rządów PiS. Masakra. https://t.co/WyTgpaia4c
— Patryk Słowik (@PatrykSlowik) January 18, 2024
A Marcin Makowski, dziennikarz „Wprost”, dodał: „Zniknął nawet mój wywiad z prof. Szczerskim z Muzeum Narodowego w Krakowie o dziedzictwie Wyspiańskiego. Ciekawe czasy”.
„Dziwnie tną cenzorskie nożyce uzurpatorów z neoTVP.
Ze strony http://tvp.info zniknął np. mój tekst poświęcony Samuelowi Pisarowi, polskiemu żydowi, ojczymowi Antony’ego Blinkena @SecBlinken
Tekst ostał mi się jedynie na poczcie, archiwum społnęło (fragment i miejsce, do którego prowadzi link).
Kiedyś się dowiemy, kto i dlaczego i w jaki sposób to robił, bądźcie pewni, szmaciaki” napisał Wojciech Mucha, były współpracownik TVP i były redaktor naczelny „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”.
Dziwnie tną cenzorskie nożyce uzurpatorów z neoTVP. Ze strony https://t.co/KWAyla0bA9 zniknął np. mój tekst poświęcony Samuelowi Pisarowi, polskiemu żydowi, ojczymowi Antony’ego Blinkena @SecBlinken.
Tekst ostał mi się jedynie na poczcie, archiwum społnęło (fragment i… pic.twitter.com/P9aNQ9XfJd
— Wojciech Mucha (@WojciechMucha) January 16, 2024
Wcześniej nowe władze zamknęły Tygodnik TVP. Jak informował w czwartek jego szef Dominik Zdort, „władze TVP właśnie usunęły całą zawartość wydań Tygodnika TVP z sieci”.
Szanowni Państwo, władze TVP właśnie usunęły całą zawartość wydań Tygodnika TVP z sieci. Dziękujemy wiernym czytelnikom, współpracownikom, i wszystkim, którzy życzyli nam dobrze.
— Dominik Zdort (@Dominik_Zdort) January 18, 2024
– Nie jestem w stanie tego pojąć. To jest działanie jak z Orwellowskiego Ministerstwa Prawdy, ktoś uznał, że skoro coś dziś ukryje, to znaczy, że tego nigdy nie było – mówi Zdort w rozmowie z Wirtualnemedia.pl. – Tym bardziej mnie to dziwi, że Tygodnik TVP trzymał się z dala od polskiej polityki, pisaliśmy o historii, kulturze, sprawach międzynarodowych, więc trudno nas nawet oskarżyć, że braliśmy udział w jakiejś – domniemanej – propagandzie. Kiedy wygasły nam umowy, grzecznie się z czytelnikami pożegnaliśmy, bez jakichkolwiek konfrontacyjnych akcentów – podkreśla.
– Trawestując cytat z „Mistrza i Małgorzaty”: internety nie płoną. Są portale w sieci, które archiwizują inne strony, więc dla fanów i ciekawych Tygodnik TVP jest nadal dostępny – dodaje Zdort.
Andrzej Jaszczyszyn nie chciał komentować informacji i odesłał nas do biura prasowego TVP. Czekamy na jego odpowiedź.