Klub kolektywu Outriders mieści się przy ul. Rokosowskiej 8. – Ma około 100 metrów kwadratowych na poziomie parteru i tyle samo na poziomie minus 1 – mówi Małgorzata Hućko z kolektywu Outriders.
I dodaje: – Część górna została wyposażona pod multimedialne eventy: jest tam miejsce na scenę i liczne ekrany na ścianach. Na poziomie minus jeden znajduje się studio nagraniowe.
Małgorzata Hućko wyjaśnia, że Outriders – spółka działająca w formule non profit – lokal przy ul. Rokosowskiej kupiła w 2022 roku. – Był w złym stanie. Wcześniej mieściła się w nim pracownia gastronomiczna i warsztat wulkanizacyjny. Musieliśmy przeprowadzić gruntowny remont. Miał się skończyć w ubiegłym roku, ale nie zmieściliśmy się w harmonogramie – dodaje.
W zaaranżowanym przez kolektyw lokalu nie będzie gastronomii. – Przynajmniej na razie. Będziemy zarabiać własnymi eventami i wynajmem powierzchni oraz studia – mówi Małgorzata Hućko.
Oficjalne otwarcie klubu nastąpi w sobotę 3 lutego. Tego dnia odbędzie się tam czwarta edycja festiwalu „Outriders”. – Jego gośćmi i gościniami będą m.in. Sylwia Czubkowska, Dominika Lasota, Sergiusz Pinkwart – wylicza Małgorzata Hućko. – W trakcie krótkich przemówień prelegenci przeprowadzą nas przez podróże, kryzys klimatyczny, socjologię czy politykę, szukając odpowiedzi na pytanie, gdzie można szukać nadziei, i jak jej nie tracić w obliczu globalnych wyzwań – dodaje.
Wstęp na festiwal będzie biletowany. Następny dzień – niedziela 4 lutego – ma być w klubie Outriders dniem otwartym.
Kolektyw Outriders powstał w 2017 roku dzięki kampanii crowdfundingowej i pozyskaniu 83,6 tys. zł. Była to jedna z pierwszych kampanii w Polsce na projekt dziennikarski zakończona sukcesem.
Misja Outriders to relacjonowanie i tłumaczenie wydarzeń, które nie dzieją się w Polsce, ale mają wpływ to, co w niej się dzieje. Twórcy uważają, że korespondencja zagraniczna pełni dziś znacznie ważniejszą rolę niż kiedyś – ze względu na zglobalizowanie wydarzeń i szybkość informowania o nich.